Napísal 24. júna 2017

Vladyka Milan Lach vymenovaný za administrátora parmskej eparchie v USA

Bratislava 24. júna (TK KBS) Apoštolská nunciatúra dnes poskytla Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska informáciu o menovaní Mons. Milana Lacha, SJ za apoštolského administrátora sede vacante eparchie Parma pre Ruténov v USA. Informáciu prinášame v plnom znení.

„Svätý Otec František vymenoval vladyku Milana Lacha, SJ, v súčasnosti prešovského pomocného biskupa, za apoštolského administrátora sede vacante eparchie Parma pre Ruténov (v Spojených štátoch amerických).“

Správa o menovaní bola zverejnená v Osservatore Romano v sobotu 24. júna o 12:00 h rímskeho času pri príležitosti sviatku Narodenia svätého Jána Krstiteľa.

—————

Mons. Milan Lach sa narodil 18. novembra 1973 v Kežmarku. Teologické štúdium ukončil na TF TU v Bratislave v roku 2001. Z rúk terajšieho košického eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura CSsR prijal 11. novembra 2000 diakonskú a 1. júla 2001 kňazskú vysviacku v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.

V rokoch 2001 – 2002 si vykonával civilnú náhradnú službu v jezuitskej komunite v Košiciach a popri tom do roku 2003 pôsobil v Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka, vedecko-výskumnom pracovisku TF TU, ako vedecký pracovník.

Od roku 2003 do roku 2004 bol poverený vedením Centra spirituality Východ – Západ v Košiciach. Zároveň ako kňaz vypomáhal pastoračne veriacim v Košiciach a okolí.

V roku 2004 začal vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde dosiahol v roku 2006 licenciát z východných cirkevných vied a v roku 2009 získal doktorát v tom istom odbore obhajobou dizertačnej práce Prínos Juraja Joannikija Baziloviča OSBM na mníšsku formáciu baziliánov Mukačevskej eparchie v rokoch 1789 – 1821.

Okrem skúseností z medzinárodného akademického prostredia nadobudol i skúsenosti z duchovnej služby ako výpomocný špirituál Pápežského kolégia Russicum a ako duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Autorsky spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.

Po návrate zo štúdií v Ríme od roku 2009 pracoval ako riaditeľ opäť v Centre spirituality Východ – Západ M. Lacka v Košiciach. Popri zabezpečovaní vedecko-výskumných úloh centra, organizovaní vedeckých konferencií, budovaní knižničného fondu a nadväzovaní kontaktov so zahraničím, vyučoval jeden semester spiritualitu kresťanského Východu aj na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach, kde bol aj členom redakčnej rady teologického časopisu Verba Theologica.

Od 1. decembra 2011 pôsobil ako prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde vyučoval kresťanskú spiritualitu a spiritualitu kresťanského Východu. Oblasťou, ktorej sa odborne venuje je východná kresťanská spiritualita.

V reholi Spoločnosti Ježišovej na Slovensku bol od 30. decembra 2009 konzultorom provinciála a od 1. januára 2012 bol aj delegátom pre formáciu jezuitských scholastikov. Momentálne sa pripravoval absolvovaním tzv. tretej probácie na zloženie slávnostných večných sľubov.

Plynule hovorí po taliansky, aktívne komunikuje anglicky a rusky, pasívne francúzsky. Dňa 19. apríla 2013 ho pápež František menoval za prešovského pomocného biskupa. Biskupskú vysviacku mal 1. júna 2013 v Ľutine.

Zdroj: TK KBS

Kategória: Zo života Cirkvi