Home Zo života Cirkvi Vladyka Peter na Trnavskej novéne

Vladyka Peter na Trnavskej novéne

by Stano Gabor
0 comment

201211101844_MáriaTrnava-247x300TRNAVA (13. novembra 2014) – Vo štvrtok 13. novembra sa v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave začala tradičná Trnavská novéna, ktorá je tento rok zameraná na Rok synody o rodine v Ríme a svätého pápeža Jána Pavla II., známeho ako pápeža rodiny. Tradícia Trnavskej novény siaha do roku 1944. Tento rok slávia Trnavčania novénu už jubilejný sedemdesiaty raz.

Ako každý rok, i tentokrát sa slávenie Eucharistie začalo prenesením milostivého obrazu Trnavskej Panny Márie z bočnej kaplnky do svätyne. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita, ktorý je zároveň trnavským rodákom.

V nedeľu 16. novembra dopoludnia sa v Trnave konala tradičná procesia s milostivým obrazom Trnavskej Panny Márie ulicami mesta. Slávnostnej bohoslužbe pred procesiou predsedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana.

Počas novény, ktorá trvá od 13. do 21. novembra sa Božiemu ľudu prihovoria v homíliách aj gréckokatolícki biskupi vladyka Milan (Chautur) a vladyka Peter (Rusnák).

Mons. Milan Chautur košický eparchiálny biskup prednesie homíliu v stredu 19. novembra v rámci svätej omše o 18:00 hod. na tému: Panna Mária ako aktuálny vzor pre súčasnú ženu.

Mons. Peter Rusnák, bratislavský eparchiálny biskup sa zasa prihovorí v homílii vo štvrtok, 20. novembra o 18:00 hod. Pna tému – Panna Mária ako ikona eucharistického Krista.

Svätá omša je vždy vysielaná v priamom prenose TV LUX a na Rádiu LUMEN, so začiatkom o 18:00 hod.

Ikona Trnavskej Panny Márie

Obraz Panny Márie dal namaľovať po svojom návrate zo štúdií neskorší ostrihomský arcibiskup František Forgáč v roku 1585. Počas roka je obraz vystavený v osobitnej kaplnke baziliky. Ide o kópiu ikony z kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Plačúca Panna Mária na obraze zachránila mesto od tureckého vpádu a moru, keď sa v roku 1663 objavili jej krvavé slzy. Obraz slzil i počas kuruckej vojny v roku 1708. Verejnú úctu obrazu schváli ostrihomský arcibiskup Kristián August. Keď v roku 1710 vypukol v Trnave mor, magistrát mesta dal odslúžiť prosebnú svätú omšu za ochranu pred epidémiou. Po omši nasledovala procesia s obrazom (21. novembra) a mor zázračne prestal hneď na druhý deň. Trnavčania dali vtedy Panne Márii z vďačnosti sľub, že sa každú sobotu zúčastnia na ďakovnej omši a raz za rok na novéne (9 dňovej pobožnosti) pod jej obrazom.

 

Podľa www.abu.sk spracoval Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava