Home Zo života eparchie Vladyka Peter sa stretol s mládežou v Marianke

Vladyka Peter sa stretol s mládežou v Marianke

by Stano Gabor
0 comment

Na Lazárovu sobotu, 28. marca 2015 sa na mariánskom pútnikom mieste Marianka pri Bratislave konalo stretnutie vladyku Petra (Rusnáka) s mládežou v rámci slávenia 30. svetového dňa mládeže, ktorý sa každoročne slávi v Katolíckej cirkvi. Program sa začal poobede o 15.00 h. modlitbou krížovej cesty a pokračoval veľkou večierňou z Kvetnej nedele.

Krížová cesta sa už tradične konala pri zastaveniach umiestnených v areáli pútnického miesta. Rozjímania pri jednotlivých zastaveniach čítali mladí z bratislavskej farnosti. Deti, ktoré sa pripravujú na prvú sv. spoveď a prvé slávnostné sv. prijímanie zaspievali niekoľko mládežníckych piesní za sprievodu gitary a huslí.

Stretnutie pokračovalo modlitbou večierne v miestnej Bazilike minor Narodenia Panny Márie, ktorú liturgizoval vladyka Peter spolu s o. Rastislavom Čižikom. V rámci večierne sa eparcha prihovoril mladým a priblížil im Posolstvo Svätého Otca Františka k tohtoročnému svetovému dňu mládeže na tému „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8).

Myšlienky z pápežovho posolstva

Ako zdôraznil eparcha, Pápež František sa vo svojom posolstve zmýšľa nad jedným z blaženstiev, ktoré sa v našich chrámoch spievajú každú nedeľu.

Pápež poukazuje na to, že v srdci všetkých ľudí je ukrytá túžba po šťastí a smäd po nekonečne. Sme povolaní k blaženosti, ktorá – ako to predstavuje kniha Genezis – spočíva v dokonalom spoločenstve s Bohom, s druhými, prírodou, i s nami samými. Keď však muž a žena podľahli pokušeniu a prerušili vzťah dôverného spoločenstva s Bohom, do ľudských dejín vstúpil hriech (porov. Gn 3). Boh však vo svojej nekonečnej dobrote posiela svojho Syna  a v Ježišovi prijíma ľudskú tvár. Jeho vtelením, životom, smrťou a vzkriesením nás zachraňuje od hriechu a otvára nám nové, dosiaľ nepredstaviteľné horizonty.

Ako ďalej pápež zdôrazňuje, v iba Kristovi človek nachádza plné uskutočnenie svojich snov o dobre a šťastí.

V druhej časti posolstva sa pápež zamýšľa nad tým, čo znamená „čistota srdca“. Tá sa týka predovšetkým oblasti našich vzťahov. Svätý Otec v tejto súvislosti zdôrazňuje tzv. „ľudskú ekológiu“ – čistotu našich sŕdc a našich vzťahov. Táto „ľudská ekológia“ nám pomôže dýchať čistý vzduch, ktorý pochádza z krásnych vecí, z pravej lásky, zo svätosti.

V tretej časti svojho posolstva pápež František poukazuje na to, čo znamená vidieť a hľadieť na Božiu tvár. Aj keď sme hriešni, v Biblii i v dejinách každého z nás vidíme, že Boh vždy robí prvý krok. To on nás očisťuje, aby sme získali k nemu prístup. Podľa Svätého Otca, s pozvaním na stretnutie sa Pán obracia na každého z nás, na ktoromkoľvek mieste a v akejkoľvek situácii. Stačí len denne neprestajne hľadať Krista a mať ochotu sa s ním stretnúť.

Stretnutie s Bohom v modlitbe, pri čítaní Svätého písma a v bratskom živote pomôže mladému človeku lepšie spoznať Pána i seba samého.

V závere svojho posolstva pápež František mladým zdôrazňuje, že slová „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8) sa veľmi úzko dotýkajú života mladého človeka a sú zárukou jeho šťastia.

Pápež tiež v závere pripomenul, že práve pred tridsiatimi rokmi svätý Ján Pavol II. zaviedol v Cirkvi Svetové dni mládeže, čo bolo skutočne prozreteľnou a prorockou iniciatívou. Tieto stretnutia priniesli bohaté a vzácne plody v živote mnohých mladých po celej planéte a za to patrí Pánovi naša spoločná vďaka.

Príkladom tohto ovocia – ako s radosťou na záver uviedol vladyka Peter – je aj to, že mladík Michal J. z bratislavskej farnosti si podal prihlášku do kňazského seminára.

Po večierni sa stretnutie ukončilo bratským agapé v priestoroch miestneho pútnického domu.

Na Kvetnú nedeľu sa podobné stretnutie s vladykom Petrom určené pre detí a mládeže z Banskobystrického protopresbyteriátu uskutoční v Telgárte.

-sg-

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava