Home Zo života Cirkvi Vyjdenie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi z katakomb

Vyjdenie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi z katakomb

by Stano Gabor
0 comment

V súvislosti oslavami 25. výročia prinavrátenia slobody Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine prinášame niekoľko informácií k danej téme.

Vyjdenie z katakomb

V období od 17. stor do 20. stor., počas poľskej a rakúskej vlády v Západnej Ukrajine, mala Ukrajinská gréckokatolícka cirkev (UGKC) veľkú autoritu medzi Ukrajincami. Preto po sovietskej okupácii sa Stalil okamžite pustil do zničenia tejto Cirkvi. Už 11. apríla 1945 bol zatknutý patriarcha Josif (Slipyj) a ďalší hierarchovia. Väčšina biskupov neskôr zomrela vo vyhnanstve.

Po neúspešnom pokuse násilne prinútiť biskupov, aby sa zriekli jednoty s Rímom, zhromaždili sovietske úrady pod hrozbou smrti 216 kňazov v Ľvove. V dňoch 9.-10. marca 1946 sa v Sobore sv. Juraja (duchovné centrum západnej Ukrajiny) konal takzvaný Ľvovský sobor. Tento pseudo-sobor zrušil úniu Brestského soboru, ktorou sa Ukrajinská gréckokatolícka cirkev oficiálne zjednotila s Apoštolským stolcom. Po pseudo-sobore bola Cirkev násilne pripojená k Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Stovky kňazov, rehoľníkov, rehoľných sestier a veriacich laikov bolo uväznených a vyvezených do táborov nútených prác, často spolu so svojimi manželkami a deťmi. V rokoch 1946 až 1989 bola Ukrajinská gréckokatolícka cirkev počtom najväčšou zakázanou cirkvou vo svete. Zároveň sa stala najväčšou opozičnou štruktúrou v spoločnosti, namierenou proti sovietskemu režimu v ZSSR.

Od polovice 80. rokov začal na Ukrajine prebiehať proces obnovenia UGKC, vedeným metropolitom Volodymyrom Strenjukom spolu s katakombálnou hierarchiou. Prelomovými udalosťami v tomto ohľade bola mnohotisícová modlitebná manifestácia ulicami v Ľvova smerujúca do Soboru svätého Juraja, ktorá sa konala 17. septembra 1989 s požiadavkou legalizovať UGKC v Sovietskom zväze , ako aj stretnutie pápeža Jána Pavla II. s hlavou sovietskeho štátu Michajlom Gorbačovom v decembri toho istého roku. Tieto udalosti znamenali začiatok znovuzrodenia právnej štruktúry UGKC, obnovenia rehoľného života, procesu navrátenia chrámov, obnovy náboženského vzdelávania. Za krátky čas bola obnovená činnosť kňazských eparchiálnych seminárov, Ľvovskej bohosloveckej akadémie, rozvinula sa tiež publikačná činnosť, nadviazala sa spolupráca so školami, rozvinula sa pastorácia mládeže a v armáde.

 

Rok metropolitu Andreja (Šeptického) v UGKC

Na základe ustanovenia Synody biskupov UGKC, ktorá prebiehala t.r. v Kyjeve, bude od 1. novembra 2014 do 1. novembra 2015 prebiehať v Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Rok božieho služobníka metropolitu Andreja (Šeptického). Na čele organizačného výboru pre prípravu tohto mimoriadneho roku stojí súčasný ľvovský metropolita arcibiskup Ihor (Voznjak).

 

Ceremoniál udeľovania ceny blaženého hieromučenika Omeljana Kovča

Ceremoniál udeľovania ceny blaženého hieromučenika Omeljana Kovča sa bude tohto roku konať 25. októbra v Ľvove v rámci stretnutia východných katolíckych biskupov Európy.

Laureátov tejto ceny vyberá Komisia pre uctenie pamiatky blaženého hieromučeníka Omeljana, ktorá vznikla r. 2010 a jej čestným predsedom je kardinál Ľubomír (Huzar). Cena Omeljana Kovča sa udeľuje každoročne za významný prínos v oblasti ekumenického a kultúrneho dialógu, v oblasti porozumenia medzi náboženstvami a národmi, a za významný životný príklad obetavosti a ľudskosti.

Zdroj: Tlačové oddelenie UGKC
Preklad: Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava