Napísal 19. februára 2015

„Ukrajina prežíva masívnu humanitárnu katastrofu“ – Hlava UGKC na stretnutí s kardinálom Sandrim

ad-limina-UGKC-SandriV rámci návštevy ad Limina apostolorum gréckokatolíckych biskupov z Ukrajiny sa v stredu 18. novembra konalo stretnutie Synody biskupov UGKC s kardinálom Leonardom Sandrim, prefektorm Kongregácie pre východné cirkvi.

Na stretnutí s predstaviteľom vatikánskeho dikastéria, ktoré má na starosti východné cirkvi, hovorili biskupi o aktuálnych otázkach súčasnej situácie na Ukrajine a o službe Cirkvi v podmienkach vojny.

Vyšší kyjevsko-haličský arcibiskup Svjatoslav (Ševčuk) vo svojom príhovore zdôraznil, že „na Ukrajine nejde o občiansku vojnu. Myšlienka občianskej vojny je súčasťou ruskej propagandy, ktorá sa snaží presvedčiť Západ, že na východe Ukrajine bojujú separatisti proti ukrajinskému štátu.“ Predstaviteľ UGKC tiež poukázal na problémy humanitárnej katastrofy na Ukrajine, ktorá je od čias druhej svetovej vojny najväčšou v dejinách ukrajinského národa.

Arcibiskup Svjatoslav ďalej podaroval kardinálovi Sandrimu ovocie mnohoročnej práce Synody biskupov UGKC – Kánony partikulárneho práva UGKC schválené ad experimentum na tri roky. „Je to tiež svedectvo jednoty našej Cirkvi nielen na teritóriu Ukrajiny, ale po celom svete – uviedol arcibiskup Svjatoslav, hlava UGKC.

Na stretnutí sa ďalej zaoberali témou vytvorenia nových štruktúr UGKC, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre pastoračnú službu Cirkvi. K tejto problematike sa zvlášť vyslovil vladyka Josif (Miljan) pomocný biskup kyjevskej archieparchie a predseda Pastoračno-misijnej komisie UGKC.

Na stretnutí bol prítomný aj sekretár kongregácie, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ.

Zdroj: Press-služba Svätej Sofie
www.chiesaucraina.it

Foto: Biskupi UGKC navštívili KOngegáciu pre východné cirvki.
Foto 2: Archijerejska liturgia v Bazilike sv. Pavla
Foto 3: Biskupi UGC navštívili Pápežské kolégium sv. Jozafata v Ríme

DSC_7560

19-02-15-1