Home Zo života eparchie Identita a poslanie východných katolíckych cirkví v Európe

Identita a poslanie východných katolíckych cirkví v Európe

by Stano Gabor
0 comment

zustrich25Stretnutie východných katolíckych hierarchov 2014
Ľvov, Ukrajina , 23.-26. október 2014

Úloha a poslanie východných katolíckych cirkví na ceste ekumenizmu, situácia kresťanov na Blízkom Výhode, význam a výzvy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi po 25 rokoch od jej legalizácie sú témami posolstva východných katolíckych biskupov, na záver ich výročného stretnutia.

Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa konalo v Ľvove na Ukrajine pri príležitosti 25. výročia legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, na pozvanie Jeho Blaženosti Svjatoslava Ševčuka, kyjevsko-haličského vyššieho arcibiskupa. Stretnutie sa konalo v Exercičnom dome na ul. Široká v Bruchovičach (Ľvov).

Počas stretnutia v Ľvove sa 45 východných katolíckych biskupov zamýšľalo nad identitou a poslaním východných katolíckych cirkví v ekumenickom hnutí a v Európskej spoločnosti. Počas pracovného zasadania odzneli prednášky apoštolského exarchu pre katolíkov východného obradu v Grécku vladyku Dimitria Salachasa, vladyku Virgila Berceu biskupa eparchie Oradea-Mare z Rumunska a vladyku Borisa Gudzjaka biskupa Eparchie sv. Vladimíra Veľkého v Paríži pre Ukrajincov byzantského obradu vo Francúzsku, v krajinách Beneluxu a vo Švajčiarsku, ktorý predstavil úvahu o úlohe cirkví v ukrajinskej spoločnosti v období od legalizácie tamojšej Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1993 až po „Revolúciu dôstojnosti“, ktorá sa začala pred rokom udalosťami na Majdane.
Počas stretnutia navštívili účastníci Ukrajinskú katolícku univerzitu a vypočuli si aj priame svedectvá niektorých protagonistov „Revolúcie dôstojnosti“.

V sobotu, 25. októbra účastníkov prijal primátor Ľvova, Andrij Sadovyj. Večer sa zúčastnili na slávnostnom ceremoniáli v Ľvovskom opernom divadle, ktorým si pripomenuli výročie legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Počas ceremoniálu bola udelená Cena blahoslaveného mučeníka Omeljana Kovča, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Majdanek a bol tiež otvorený jubilejný Rok metropolitu Andreja Šeptického, ľvovského arcibiskupa v rokoch 1900-1944. Stretnutie bolo zavŕšené slávením božskej liturgie v Katedrále sv. Juraja v Ľvove.

Na stretnutí, ktoré sa konalo pod záštitou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) sa zúčastnili aj Mons. Thomas Edward Gullickson, apoštolský nuncius na Ukrajine, Mons. Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, Mons. Mieczyslaw Mokrzycki, ľvovský arcibiskup latinského obradu a Don Michel Remery, zástupca generálneho sekretára CCEE.
Budúcoročné stretnutie sa uskutoční od 4. do 7. júna 2015 v Prahe, a to na pozvanie Mons. Ladislava Hučka, apoštolského exarchu pre katolíkov byzantského obradu v Českej republike.

Na záver stretnutia biskupi prijali nasledujúce posolstvo.

 

Posolstvo východných katolíckych biskupov
Ľvov, Ukrajina, 26. októbra 2014

My, biskupi predstavitelia rôznych cirkví sui iuris v Európe, sme sa v dňoch 23.-26. októbra 2014 zišli v Ľvove na Ukrajine, aby sme sa zamýšľali a diskutovali o poslaní východných katolíckych cirkví po päťdesiatich rokoch od promulgácie koncilových dekrétov Orientalium Ecclesiarum a Unitatis Redintegratio, ako aj pri príležitosti 25. výročia legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.
Na záver nášho stretnutia sa chceme podeliť o našu reflexiu.

Úloha a prínos východných katolíckych cirkví v ekumenickom hnutí

Na základe koncilového tvrdenia, ktoré vyjadruje starostlivosť Katolíckej cirkvi o východné cirkvi a ktoré vyzýva k tomu, aby tieto cirkvi prekvitali a s obnovenou apoštolskou húževnatosťou plnili im zverené poslanie (porov. Orientalium Ecclesiarum, 1) vyhlasujeme nasledovné:

– znovu potvrdzujeme s plným vedomím naše právo a povinnosť vykonávať pastoračnú starostlivosť o našich veriacich všade tam, kde sa nachádzajú ako aj právo ohlasovať evanjelium tým, ktorí ho ešte nepoznajú;
– vyjadrujeme naše bratské pozdravy aj pravoslávnym cirkvám, nakoľko aj oni vykonávajú v pravde a láske poslanie, ktoré im Boh zveril;
– zároveň uznávame, že pravoslávne cirkvi majú právo vykonávať svoju pastoračnú starostlivosť o svojich veriacich vo svete všade tam, kde sa nachádzajú, bez akéhokoľvek antagonizmu a pri rešpektovaní práva na náboženskú slobodu;
– potvrdzujeme, že rozdelenie jedinej Kristovej cirkvi je ekleziologickou anomáliou, ktorú nemožno považovať za normu pre život a poslanie Cirkvi;
– zdieľame s pravoslávnymi cirkvami to isté znepokojenie nad kultúrnymi a spoločenskými trendmi, ktoré privádzajú k postupnému odkresťančovaniu a sekularizácii v Európe;
– sme presvedčení, že sme povolaní k hlbšiemu úsiliu, pretože výzva k jednote Kristovej Cirkvi predstavuje jednu z nevyhnutných, prioritných a nezvratných rozmerov identity východných katolíckych cirkví, a to i napriek ťažkostiam a námahám na ceste ekumenizmu;
– potvrdzujeme, že východné katolícke cirkvi chcú byť aktívne zapojené do dialógu lásky a pravdy, ktorý Katolícka cirkev vedie s pravoslávnymi cirkvami.

Situácia na Blízkom Východe

Dramatická situácia, ktorú prežívajú na Blízkom východe kresťania, ako aj iné náboženské a etnické menšiny, ktoré trpia z dôvodu násilia, ktoré vyčíňa v regióne, bola predmetnom nášho uvažovania a modlitieb. Uisťujeme miestnych pastierov a ich veriacich o našej duchovnej blízkosti a solidarite a pripomíname, že pokoj a zmierenie na Blízkom Východe nemožno dosiahnuť iným spôsobom, ako prostredníctvom jasného a rozhodného zásahu medzinárodného spoločenstva v prospech všetkých zúčastnených strán, ktoré bude tiež smerovať k podpore náboženskej slobody a slobody svedomia, a tiež veľkou intervenciou v oblasti vzdelania a výchovy pre formovanie nových generácií schopných viesť medzi sebou dialóg.

25. výročia legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi

Prišli sme sem na Ukrajinu aj preto, aby sme oslávili 25. výročie legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Jej znovuzrodenie je dielom božej prozreteľnosti, ktorá dnes podnecuje celú Cirkev k pozornému rozlišovaniu a k novému misionárskemu zápalu pri ohlasovaní evanjelia a k väčšiemu úsiliu, osobitne zoči-voči novým pastoračným výzvam, ktoré prináša aktuálna situácia v krajine. Vyjadrujeme celému ukrajinskému národu uistenie o modlitbe, duchovnej blízkosti a solidarite vzhľadom na pretrvávajúci vojenský konflikt vo východnej časti krajiny, sprevádzaný cudzou agresiou, ktorá spôsobuje toľké utrpenie, zvlášť civilnému obyvateľstvu. Vyzývame všetkých, aby bez meškania vykročili na cestu pokoja a zmierenia.
Výročie sme si pripomenuli aj slávením liturgie, počas ktorej sme vyprosovali Božie požehnanie a ochranu Bohorodičky, Božej matky a Matky Cirkvi.

Lviv_2014

Zdroj: CCEE
Foto: CCEE, UGKC

Preklad: Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava