Home Východní svätci Svätá mučenica Pelágia (Svätý hieromučeník Erazmus, formijský biskup.)

Svätá mučenica Pelágia (Svätý hieromučeník Erazmus, formijský biskup.)

by admin
0 comment
4. 5. Svätá mučenica Pelágia
Jej meno má grécky pôvod a znamená „morská“.

Legendárna panna a mučenica pochádzala z Tarzu. Podľa legendy, ktorá vznikla pravdepodobne kompiláciou životopisov Pelágie z Antiochie a Pelágie z Jeruzalema, bola Pelágia zasnúbená so synom cisára Diokleciána.

Po tom, čo ju pokrstil biskup, opustila svojho ženícha a ten spáchal samovraždu. Dioklecián si dal Pelágiu predvolať a očarený je krásou veľmi po nej zatúžil. Keď ho Pelágia odmietla, hodili ju do rozžeravenej bronzovej sochy býka, kde skonala.

(Svätý hieromučeník Erazmus, formijský biskup.)

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „milovaný“.

Mučeník Erazmus bol podľa životopisnej legendy biskupom Antiochie za čias cisára Diokleciána. Neskôr pôsobil ako misionár v Ilýrii, kde ho za cisára Maximiána mučili. Krátko nato zomrel v kampánskom meste Fromia.

V 10. storočí preniesli jeho pozostatky do Gaety.

Existuje kratšia a dhšia životopisná legenda. Kult k svätému Erazmovi spadá do 6. storočia. V krajinách s prístupom k moru, ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, či Francúzsko, si ho ctia ako patróna námorníkov. Jeho atribúty – navijak lode s topiacou sa kotvou – si ľudia z vnútrozemia vysvetľovali ako vyrvané vnútornosti,  tak si ho začali ctiť ako patróna sústružníkov a pomocníka v chorobách. Niekde je aj patrónom horárov.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava