Home Východní svätci Svätá prepodobná mučenica Febrónia

Svätá prepodobná mučenica Febrónia

by admin
0 comment

25. 6. Svätá prepodobná mučenica Febrónia

Jej meno  má latinský pôvod a znamená „umelkyňa“.

Ako uvádza životopisná legenda, Febrónia bola Bohu zasvätená panna. Žila za čias cisára Diokleciána v sýrskom meste Sibapolis alebo Nisibis. V kláštornom spoločenstve žila spolu s 50 ďalšími pannami. Ich predstavená Bryene  ich viedla k láske k Ježišovi Kristovi a k odriekaniu.

Keď do mesta zavítal miestodržiteľ Lysimachus, za krátky čas postavili pred Febróniu sudcu Selena. Po tom, čo Febrónia  odmietla ich ponuky na sobáš, nútili ju priniesť pohanskú obetu. Napokon ju kruto mučili a sťali.

Prepodobná Febrónia zomrela okolo roku 304 v Sibapolise. V meste dal miestny biskup vystavať chrám, ktorý nosí jej meno.

V roku 363 po vpáde Peržanov, preniesli telesné pozostatky svätej Febrónie do Konštantínopolu, do chrámu svätého Jána Krstiteľa. Tam už boli uložené pozostatky mučeníc zo Sibapolis svätých Lybe, Leonis a Eutrópie.

To, že si ju uctili aj na západe dokazuje Neapolské marmoreum a Rímske martyrológium. Febrónia je patrónkou kalabrijského mesta Trano, kam sa v 11. storočí dostali jej relikvie.

Na ikonách sa zvykne znázorňovať s korunou a mečom.

 

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava