Home Východní svätci Náš prepodobný otec Marek, aretúzsky biskup, a Cyril, diakon a ďalší, ktorí trpeli v časoch mučiteľa Juliána (Svätý Eustatios Vyznávač, bitýnijský biskup)

Náš prepodobný otec Marek, aretúzsky biskup, a Cyril, diakon a ďalší, ktorí trpeli v časoch mučiteľa Juliána (Svätý Eustatios Vyznávač, bitýnijský biskup)

by admin
0 comment

29.3. Náš prepodobný otec Marek, aretúzsky biskup, a Cyril, diakon a ďalší, ktorí trpeli v časoch mučiteľa Juliána.

Meno Marek má latinský pôvod a znamená „mužný“. Meno Cyril pochádza z gréčtiny a znamená „pán“.

Dnešní mučeníci žili za čias pohanského cisára Juliána Odpadlíka (360-363). Marek bol biskupom v sýrskom antickom meste Arethusa, v súčasnosti mesto ar-Rastan v Sýrii. Istú dobu patril k  členom skupiny ariánov, ktorí mylne popierali božstvo Ježiša Krista.

Miney ako spoločníkov v mučeníctve okrem diakona Cyrila, spomínajú aj Jonáša a Barachisa,  a za  miesto utrpenia lokalizujú Perziu.

Gregor Naziánsky o Marekovi píše, ako unesený cisárovou nespravodlivosťou voči kresťanom, zničil pohanský chrám a opustil mesto. Neskôr sa vrátil a vydal sa mučiteľom. Keď vytrvalo a nezlomne prijímal trest, hnev nespokojných obyvateľov sa premenil na obdiv a prepustili ho na slobodu.
Prepodobný otec Marek potom zomrel pokojnou smrťou v roku 364.

 

(Svätý Eustatios Vyznávač, bitýnijský biskup)

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „trvácny“.

Eustatios bol jednoduchým mníchom, pred tým, ako sa stal kňazom a neskôr aj biskupom v bitýnijskom meste Ghio.

V 9. storočí počas obrazoboreckého sporu so zápalom obhajoval úctu k ikonám pred zástancami nesprávnej náuky a utŕžil od nich aj veľa útrap. Posledné roky strávil vo vyhnanstve, kde zomrel.

 

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa VHL, heiligenlexikon.de spracoval Ján Sabol

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava