Home Východní svätci Svätí hieromučeníci, ktorí boli biskupmi v Chersone – Bazil, Efrém, Kapitón, Eugen, Aiterios a ďalší (Náš prepodobný otec Pavol Jednoduchý, žiak prepodobného Antona Veľkého)

Svätí hieromučeníci, ktorí boli biskupmi v Chersone – Bazil, Efrém, Kapitón, Eugen, Aiterios a ďalší (Náš prepodobný otec Pavol Jednoduchý, žiak prepodobného Antona Veľkého)

by admin
0 comment

7. 3.  Svätí hieromučeníci, ktorí boli biskupmi v Chersone – Bazil, Efrém, Kapitón, Eugen, Aiterios a ďalší.

Životopisná legenda zo začiatku 4. storočia opisuje, ako jeruzalemský patriarcha Hermon (300-312) poslal do Chersonu dvoch biskupov a misionárov Bazila a Efréma. Tak v tomto meste na Kryme vzniklo biskupstvo.

Efrém sa od Bazila v Chersone oddelil a putoval ďalej k Dunaju. Tam na začiatku Diokleciánovho prenasledovania (303-324) zomrel ako mučeník.
Bazil pokračoval v meste v misijnej práci až do smrti.  V roku 309 za vlády cisára Galéria ho ukameňovali.

V nasledujúci rok prišli do Chersonu traja biskupi-pútnici Eugen, Elpidias a Agatodor, kde sa dozvedeli, že miestny biskup Bazil zomrel. Rovnako aj oni zomreli ako mučeníci, keď ich v roku 311 ukameňovali.

Tak prišiel do Chersonu z Jeruzalema biskup Aiterios. Vďaka cisárovmu dekrétu sa mu v meste podarilo vybudovať chrám, aj napriek zlobe zo strany pohanských obyvateľov. Aiterios počas cesty z Konštantínopolu ochorel a zomrel.

Napokon poslal do Chersonu biskupa sám cisár Konštantín Veľký. Volal sa Kapitón, no do mesta sa nedostal. Loď, na ktorej sa Kapitón plavil, obsadili pohania a povraždili všetkých cestujúcich. Aj napriek tomu, že do mesta neprišiel,  si ho Chersončania začali uctievať ako svojho biskupa.

Toto mesto má veľký význam pre kresťanov v Rusku, lebo tam v roku 987 pokrstili knieža Vladimíra.

 

(Náš prepodobný otec Pavol Jednoduchý, žiak prepodobného Antona Veľkého)

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „Malý“.

Pavol Jednoduchý je egyptský pustovník zo 4. storočia. V egyptskom Thebais bol žiakom presláveného Antona Pustovníka.

Vyznačoval sa poznaním ľudských sŕdc, silnou vierou a poslušnosťou. O jeho hrdinskom mníšskom živote, ktorý začal až ako 60. ročný, podávajú správu Rufinus a Palladios.

 

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa www.glaubenszeugen.de, LThK spracoval Ján Sabol

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava