Home Zo života eparchie Odpustová slávnosť v Brezne 2015

Odpustová slávnosť v Brezne 2015

by Stano Gabor
0 comment

74-DSC_0194V piatu nedeľu po Pasche – Nedeľu o samaritánke – 3. mája 2015 slávili v Brezne odpustovú slávnosť, pri ktorej si uctili veľkňaza a dobrého pastiera bl. hieromučeníka Vasiľa Hopka, ktorý je patrónom tejto farnosti. Odpustovej slávnosti predchádzala v sobotu veľká večiereň s požehnaním litijných darov.

Po modlitbe molebenu k bl. Vasiľovi nasledovala archijerejská sv. liturgia, ktorej predsedal vladyka Peter Rusnák bratislavský eparchiálny biskup, koncelebrovali o. Ján Krupa – farár z Banskej Bystrice a domáci kňaz o. Ján Kovaľ.

Vladyka Peter v homílii vychádzal z nedeľného evanjelia o Samaritánke: Poukázal na Samaritánku, v ktorej sa môže nájsť každý. Často Boha prosíme, aby vyriešil naše problémy, ktoré pokladáme za najdôležitejšie v svojom živote, ako sú financie, vzťahy a rôzne iné, ktoré v nás spôsobujú smäd. Ježiš však išiel do hĺbky srdca, keď ju vyzval: „Choď, zavolaj svojho muža a príď sem!“ (Jn 4, 16), čím sa dotkol toho najväčšieho problému v jej živote. A to chce konať aj v našom živote. Zamerať sa na srdce a dotknúť sa ho. Zároveň ponúknuť vodu, ktorou je Svätý Duch. Aj my môžeme získať nebeské kráľovstvo a stať sa slávnymi na veky, ak sa – podobne ako Samaritánka – hojne napijeme z prameňa Vody múdrosti.

Na záver Eucharistie nasledovalo myrovanie a slová vďaky, ktoré v mene veriacich vladykovi vyjadrila pani Janka Birková. Odpustová slávnosť pokračovala spoločným obedom veriacich so svojím biskupom. Aj tohtoročná odpustová slávnosť bola pre miestnu gréckokatolícku farnosť časom požehnania a milostí, ktoré sú potrebné na ceste našej spásy.

o. Ján Kovaľ, farár Brezno
Foto: Daniel Kupec

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava