Napísal 23. mája 2019

Pápež František navštívi na prelome mája a júna Rumunsko

Svätý Otec navštívi od 31. mája do 2. júna Rumunsko. Počas návštevy bude blahorečiť aj siedmych gréckokatolíckych biskupov-mučeníkov: Valeriu Traian Frentiu, Vasile Aftenie, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Ioan Balan, Alexandru Rusu a Iuliu Hossu.

O apoštolskej ceste a jej termíne informoval dočasný riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Alessandro Gisotti v nasledujúcom vyhlásení:

„Na pozvanie prezidenta, štátnych predstaviteľov a Katolíckej cirkvi Rumunska Jeho Svätosť pápež František uskutoční apoštolskú cestu do krajiny od 31. mája do 2. júna 2019, aby navštívil mestá Bukurešť, Jaš (Iaşi) a Blaž (Blaj) a mariánsku svätyňu Šumuleu Čiuk (Șumuleu Ciuc).

Známe je už aj motto apoštolskej cesty: „Kráčajme spoločne“. Obrazové logo tvorí postava Panny Márie v štýle byzantskej ikony s modliacim sa a ochraňujúcim gestom nad kráčajúcim zástupom veriacich.
Motto a logo pápežovej návštevy: „Kráčajme spoločne“

Tlačové stredisko Svätej stolice zverejnilo spolu s logom apoštolskej cesty aj nasledujúci popis:

Boží ľud, ktorý sa nachádza v Rumunsku kráča pod ochranou Panny Márie.

Rumunsko sa často sa nazýva „Záhrada Matky Božej“. Toto obrazné pomenovanie, drahé všetkým veriacim, používal aj svätý Ján Pavol II. počas svojej návštevy krajiny v roku 1999. Návšteva pápeža Františka preberá tento mariánsky dôraz, pozývajúc zjednotiť všetky sily pod ochranným plášťom Panny Márie, ako to naznačuje motto „Kráčajme spoločne“.

Svätý Otec František vždy povzbudzuje zjednocovať rozličné sily, odmietnuť egoizmus a dať hlavný dôraz na spoločné dobro. Nástupca Petra príde do Rumunska, aby pozýval k jednote a utvrdzoval vo viere.

Farby použité v logu – modrá, žltá a červená – sú farbami rumunskej vlajky.

-jb, mh-

Zdroj: RV / TK KBS

Kategória: Zo života Cirkvi