Home archív pozvánok Pozvánka na archijerejskú liturgiu na Veľký štvrtok

Pozvánka na archijerejskú liturgiu na Veľký štvrtok

by Stano Gabor
0 comment

Bratislavská eparchia pozýva na archijerejskú božskú liturgiu na Veľký štvrtok do Katedrály, ktorej bude predsedať bratislavský eparcha vladyka Peter. Na záver liturgie vladyka vykoná obrad umývania nôh kňazom eparchie. Zvyčajne pri tejto liturgii biskup svätí špeciálny olej – myro. Myro je vzácny voňavý olej, pripravený z tridsiatich troch vonných esencií, ktorý sa používa pri vysluhovaní sviatosti myropomazania (birmovania), ktorú vo východnom obrade udeľuje kňaz deťom hneď po sviatosti krstu.

Na záver liturgického slávenia sa bude konať obrad umývania nôh, ktorý je vyhradený vo východnej cirkvi iba biskupovi. Obrad sa koná pri čítaní perikopy z Jánovho evanjelia o umývaní nôh apoštolom pri poslednej večeri.

Liturgia sa začína o 9:00 hod.

Poznámka. Táto archijerejská liturgia, ktorú slúži archijerej so svojimi kňazmi a počas ktorej svätí myro, je prejavom jednoty kňazov s ich biskupom v jedinom a tom istom Kristovom kňazstve a službe. Na túto liturgiu sú pozvaní kňazi z rôznych častí eparchie, aby spoluslúžili s biskupom, a tak ako sú jeho pomocníkmi a radcami v každodennej službe, aby boli aj svedkami a pomocníkmi pri svätení myra. Slávenie tejto liturgie je v celej eparchii len jedno a koná sa v katedrálnom chráme na Veľký štvrtok, spravidla doobeda. Pri slávení sviatostí kresťanskej iniciácie na Veľkú sobotu sa už používa toto novoposvätené myro.

Ilustračná snímka – Umývanie nôh 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava