Home Zo života Cirkvi Začala sa Biskupská synoda „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“

Začala sa Biskupská synoda „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“

by Stano Gabor
0 comment

 

Dnes, 4. októbra, na sviatok sv. Františka z Assisi, ktorého meno si zvolil súčasný pápež, bolo svätou omšou slávnostne otvorené XVI. generálne zhromaždenie Biskupskej synody. So Svätým Otcom koncelebrovalo aj 21 nových kardinálov a celé kardinálske kolégium; prítomných bolo 464 účastníkov synody – medzi nimi aj vladyka Milan Lach SJ, ktorý reprezentuje Prešovskú gréckokatolícku metropoliu, a tiež 54 žien po prvýkrát s hlasovacím právom. Prítomní boli aj 20 delegáti východných cirkví a dvaja čínski biskupi menovaní pápežom. Na Námestí sv. Petra prišlo približne 25 tisíc veriacich.

Cieľom tejto synody, piatej v pontifikáte pápeža Františka (ak berieme do úvahy dvojitú synodu o rodine v rokoch 2014-15) je počúvanie, porozumenie, a teda aj dialóg.  Sú to hlavné zásady tohto veľkého zhromaždenia, ktoré sa začalo bezprecedentným spôsobom „zdola“ v októbri 2021 fázou zahrňujúcou konzultácie s diecézami a farnosťami vo všetkých krajinách sveta, a pokračovalo sa kontinentálnou fázou v Ázii, Afrike, Amerike, na Blízkom východe a v Oceánii.

Otvorenie synody

Pápež František pri otváracej svätej omši v homílii povzbudil, aby Cirkev nestrácala ducha „uprostred niekedy rozbúrených vĺn našej doby“, a aby nepodliehala „pohodlným riešeniam“. Pápež, ktorého sprevádzalo 490 koncelebrantov – 120 kardinálov a 370 synodálnych otcov vrátane kňazov a biskupov -, pripomenul aj úvodnú reč Druhého vatikánskeho koncilu od Jána XXIII., ktorý Cirkvi odporúčal, aby zostala pevná v „posvätnom dedičstve pravdy prijatej od predkov“ a zároveň „hľadela na súčasnosť“, a vyzval, aby nečelila súčasným výzvam a problémom v duchu „rozdelenia a konfliktov“, ale obrátila „svoj pohľad na Boha, ktorý je spoločenstvo“.

Popoludní sa koná prvá kongregácia s pápežovým pozdravom a príhovormi kard. Maria Grecha, generálneho sekretára synody a kard. Jean-Clauda Hollericha, generálneho relátora synody, ktorí predstavia pracovný dokument zhromaždenia Synody Instrumentum laboris.

XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody na tému: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“ sa bude konať v Aule Pavla VI. do 29. októbra 2023.

Zdroj: Vatican news/Slovenská redakcia/-mh-
Foto: Vatican news fb

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava