Bratislavská eparchia pozýva na Štvrtú eparchiálnu púť do Šaštína za účasti bratislavského vladyku Petra Rusnáka, ktorá sa uskutoční v sobotu, 16. júna 2012, na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. Slávnostným kazateľom pri archijerejskej sv. liturgii so začiatkom o 10.30. h., ktorú bude vysielať v priamom prenose Slovenská televízia – Dvojka, bude košický gréckokatolícky eparcha, Mons. Milan Chautur CSsR. V rámci odpustovej slávnosti prijme bohoslovec Bohdan Jacoš nižšie svätenia.
Liturgická poznámka. Na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky si gréckokatolícki veriaci uctievajú bolesti a veľké muky, ktoré Presvätá Bohorodička pretrpela pod krížom, na ktorom zomrel jej Syn a Spasiteľ Ježiš Kristus. Tento sviatok je pohyblivý a pripadá na sobotu po sviatku Najsladšieho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista, milujúceho ľudí (v latinskom obrade – Najsvätejšie Srdce Ježišovo). Od roku 2009 veriaci z Bratislavskej eparchie každoročne putujú v tento deň do Národnej baziliky v Šaštíne.
Nižšie svätenia. Postriženije na čteca, pivca a sviščenosca – je prvým stupňom svätení. Pri obrade svätiteľ (biskup) zveruje svätencovi službu čteca, pivca a svišcenosca. Svätenec dostáva pri svätení sviečku, stichárion a knihu apoštolských čítaní. Podstatnou časťou nižších svätení je postrihnutie vlasov na hlave. Týmto svätenec dáva najavo svoje zasvätenie sa službe Bohu a svätiteľ sa modlí, aby Boh vložil pravdu na jeho hlavu, aby žijúc podľa Božích prikázaní bol hoden stáť po pravici Pánovej. Týmto svätením je svätenec prijatý do duchovného (klerického) stavu a jeho službou je čítať Božie Slovo, spievať žalmy a byť svieconosičom v chráme. Jeho liturgickým odevom počas bohoslužieb je stichár (stichárion), rúcho, ktoré pokrýva celé telo od krku až dolu a je vyhotovený na spôsob Áronovej tuniky (Ex 28,39).
V latinskej cirkvi reformou Druhého vatikánskeho koncilu nižšie svätenia ako také zanikli a ostali dve služby (ministériá): lektorát a akolytát. Gréckokatolícka cirkev a všetky východné cirkvi zachovali tieto svätenia hlavne preto, aby zvýraznili okrem kňazskej služby aj iné služby pri oltári a vo svätyni. Gréckokatolícka cirkev udeľuje okrem postriženija tieto svätenia: subdiakonát, diakonát, presbyterát (teda kňazská vysviacka) a episkopát (biskupská vysviacka).