V sobotu 27. júla, na sviatok Svätých Sedmopočetníkov sa konala v gréckokatolíckej katedrále v Bratislave XXI. spomienka na sv. Gorazda v Hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave. Organizátormi podujatia boli Národné osvetové centrum Bratislava, Gréckokatolícka cirkev, Bratislavská eparchia, Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, Matica slovenská Martin a Spoločnosť svätého Gorazda. Spomienka na sv. Gorazda bola súčasťou XXIV. svätogorazdovských dní a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, nad ktorými prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Podujatie sa začalo sv. liturgiou o 17.00 h v Gréckokatolíckom katedrálnom chráme Povýšenia vznešeného a životodarného Kríža v Bratislave, ktorej predsedal protosynkel Bratislavskej eparchie Mgr. Vladimír Skyba, kantoroval Daniel Škoviera.
Vo svojom príhovore kazateľ poukázal na prebiehajúci jubilejný Rok sv. Cyrila a Metoda a zdôraznil, že v slovenských štátnych i cirkevných dejinách máme tú milosť, že na začiatku našej národnej evanjelizácie stoja títo veľkí svätci. „A my sa o nich môžeme opierať, ale čo je veľmi dôležité, môžeme vidieť na ich živote práve silnú vieru… Za každých okolností robili iba jedno jediné: ohlasovali Vzkrieseného Ježiša Krista.“
Protosynkel ďalej zdôraznil, že Slovensko sa nemôže pochváliť – ako iné štáty –, že mali vo svojich dejinách veľkých kráľov, „ale my máme v svojich dejinách veľkých svätcov, ktorí zasiali na tomto našom teritóriu semeno Kristovho Slova, a ich ovocie tu pevne stojí a žije už vyše tisíc rokov. A to je najväčší poklad i svedectvo o úspešnosti ich misie.“ Sv. Gorazd bol učeníkom sv. Cyrila a Metoda a pochádzal z tohto územia. Keď miestne okolnosti nežičili jeho poslaniu, odchádza mimo nášho územia a naďalej hlása Kristovo evanjeliu, jeho víťazstvo nad smrťou. Kazateľ tiež pripomenul, že nielen Slováci, ale aj iné slovanské národy prechovávajú veľkú úctu k sv. sedmopočetníkom, ako napr. Bulhari či Macedónci a uctievajú si ich ako veľkých ohlasovateľov Kristovej blahozvesti a tvorcov svojej národnej kultúry.
Po sv. liturgii nasledovali slávnostné príhovory. K prítomným sa prihovoril Peter Mulík, tajomník Matice slovenskej, ktorý zdôraznil veľký význam cyrilo-metodskej tradície, ktorá sa od 16. stor. stala základom národnej emancipácie Slovákov. Táto tradícia v dejinách dvíhala povedomie, že Slováci sú starý kultúrny národ.
Miroslav Holečko, predseda Spoločnosti svätého Gorazda, projektový manažér NOC pre kresťanské a národné tradície, vo svojom príhovore poukázal na osobnosť sv. Gorazda a na rôzne aspekty diela solúnskych bratov na poli cirkevnom, kultúrnom, či osvetovom. Ako zdôraznil, veľký význam mal rozvoj vzdelania školstva, a to nielen pre budúce duchovenstvo, ale i civilný stav.
Po príhovoroch nasledovala Hudobno-poetická kompozícia Pochvala prvoučiteľovi Gorazdovi, ktorú režijne a scénaristicky pripravil Miroslav Holečko. V nej účinkovali recitátor Ľubor Hallon, spieval Juraj Havaj (basbarytón).