Bratislavský eparcha vladyka Peter (Rusnák) navštívil v sprievode generálneho vikára o. Vladimíra Skybu a o. Rastislava Čižika Collegium Orientale v nemeckom Eichstätte. Cieľom návštevy bolo udelenie nižších svätení bohoslovcovi bratislavskej eparchie, Lukášovi Homoľovi, a to na sviatok sv. Andreja Prvopovolaného (Andreas Fest).
Už v predvečer sviatku sa program začal slávnostnou večierňou ku cti sv. Andreja, ktorej predsedal vladyka Peter. Prítomní boli aj pozvaní hostia, ktorí sa podieľali na obnove a rekonštrukcii kolégia počas uplynulých štyroch rokov. Na záver večierne posvätil bývalý rektor Dr. Abraham Andreas Thiermeyer, zrekonštruované priestory kolégia. Radostnú a slávnostnú atmosféru umocnil aj kultúrny program, ktorí pripravili bohoslovci kolégia.
V sobotu, 30. novembra na sviatok svätého apoštola Andreja Prvopovolaného – patróna východnej cirkvi, slúžil vladyka Peter archijerejskú sv. liturgiu, pred ktorou udelili bohoslovcovi Lukášovi nižšie svätenia, tzv. postriženije na čteca, pivca a sviščenosca (lektora, kantora, svieconosiča). Ide o prvý stupeň svätení, ktoré udeľuje biskup. Svätenec dostáva pri tomto obrade sviečku, stichárion a knihu apoštolských čítaní. Podstatnou časťou nižších svätení je postrihnutie vlasov na hlave, čím sa vyjadruje, že svätenec sa zasväcuje službe Bohu. Počas cirkevnoslovanskej božskej liturgie zneli aj spevy v nemčine v podaní miestnych bohoslovcov.
Bohoslovec bratislavskej eparchie Lukáš Homoľa začal svoje filozofické a teologické štúdiá na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove a v súčasnosti pokračuje v štúdiu a formácii v Eichstätte.
Collegium Orientale (skr. COr) v Eichstätte je katolíckym kolégiom určeným pre formáciu kandidátov kňazstva z rôznych východných cirkví a obradov. Je samostatnou súčasťou kňazského seminára diecézy Eichstätt. Kolégium bolo zriadené diecéznym biskupom Eichstättu, Mons. Walterom Mixom v r. 1998. Teologické vzdelanie získavajú tamojší bohoslovci na miestnej Katolíckej univerzite (Katholische Universität in Eichstätt). Súčasným rektorom kolégia je nemecký kňaz a kanonik dómskej kapituly Mons. Paul Schmidt.
V kolégiu je okolo 40 študentov z Gréckokatolíckych cirkví z Ukrajiny, Slovenska, Rumunska, ale aj z Cirkvi syro-malankarského obradu z Indie.
Život v Collegium Orientale sa nesie v duchu východnej cirkevnej tradície a štúdia východnej teológie na Katolíckej univerzite Eichstätt-Ingolstadt. Kolégium má aj ekumenický charakter s osobitným zameraním na zjednotené východné cirkvi s cieľom pestovať a rozvíjať byzantskú spiritualitu a liturgiu.
V tomto kolégiu doteraz boli vychovaní a študovali viacerí gréckokatolícki kňazi zo Slovenska, ktorí pôsobia vo všetkých troch našich eparchiách.
-sg-
Foto: Rastislav Čižik
K udalosti je publikovaná aj fotogaléria