Vo štvrtok, 1. mája sa uskutočnil druhý ročník športovo-turistického dňa našich farností Trnava a Bratislava – Staré mesto. Za cieľovú destináciu sme tentoraz vybrali Katarínku. Ide o ruiny starobylého chrámu a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý sa nachádza asi 20 km severne od Trnavy. Stretnutie sa začalo o 10.30 na parkovisku pred Katarínkou, kde sme si po úvodnej modlitbe vypočuli organizačné pokyny.
Cestou od parkoviska ku chrámu čakalo deti päť stanovíšť, kde mali odpovedať na otázky týkajúce sa mníšskeho života, vyskladať ikonu v čo najkratšom čase, ale aj rozlúštiť nadpis v cirkevnej slovančine. Po príchode ku chrámu sme sa spoločne pomodlili Akatist k Presvätej Bohorodičke.
Po duchovnom osviežení nasledovalo aj občerstvenie tela pri spoločnej opekačke. Nadbytočný príjem kalórií sme potom mohli zredukovať počas spoločných hier na priľahlej lúke. Členovia občianskeho združenia Katarínka pre nás ochotne urobili výklad, ktorý sa týkal tak histórie, ako aj súčasných prác na Katarínke.
Spoločné stretnutie sme ukončili vyhodnotením súťaže detí, keď o nepatrný rozdiel vyhralo domáce družstvo Trnavy nad Bratislavou. Po záverečnej modlitbe sme sa dohodli na odvete, ale najmä na ďalšom spoločnom stretnutí s duchovno-turistickým programom.
Z dejín kláštora. Kláštor, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v zaujímavom ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom.
Kláštor sv. Kataríny bol miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu. V sedemnástom storočí boa niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bol opravený a život v tam koloval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor dekrétom rakúsko-uhorského cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi museli opustiť kláštor, ktorý začal pustnúť a dnes z neho ostali ruiny.
O záchranu tohto objektu sa snaží občianske združenie Katarínka, osobitne zriadené na tento účel.Viac o ňom sa možno dozvedieť na ich internetovej stránke (katarinka.sk).
o. Rastislav Čižik
Foto: Tatiana Čižik