Konfederácia politických väzňov Slovenska, Gréckokatolícka cirkev, Farnosť sv. Sedmopočetníkov Prievidza pozývajú na spomienkový zájazd po stopách politických väzňov, príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP) a zaradených do Tábora nútenej práce (TNP) Nováky v sobotu 21. júna 2014.
Program:
10.00 gréckokatolícka svätá liturgia vo Farskom kostole Pána a Spasiteľa Ježiša Krista, Kráľa vesmíru v obci Koš
Hlavný slúžiteľ: o. Igor Cingeľ, protopresbyter
11.00 svedectvá bývalých väzňov na Obecnom úrade v Koši
12.00 návšteva miesta bývalého tábora nútenej práce
12.30 obed v Slovenskej reštaurácii Nováky
14.00 prehliadka Hornonitrianskeho banského skanzenu – baňa Cigeľ
Odchody zájazdového autobusu: 6.30 Bratislava, autobusová stanica, 7.15 Trnava, železničná stanica, 7.45 Nitra, železničná stanica.
Cena obeda: 3 EUR. Účasť potvrďte na t. 0904 427 201.
Poznámka
Konfederácia politických väzňov Slovenska a Gréckokatolícka cirkev, Farnosť sv. Sedmopočetníkov Prievidza pozývajú na spomienkové podujatie, venované nespravodlivo zaradeným komunistickým režimom do Tábora nútenej práce Nováky v sobotu 21. júna 2014. Program sa začne o 10.00 gréckokatolíckou svätou liturgiou vo Farskom kostole Pána a Spasiteľa Ježiša Krista, Kráľa vesmíru v obci Koš, v blízkosti ktorej sa nachádzal TNP Nováky. Hlavným slúžiteľom sv. liturgie bude protopresbyter o. Igor Cingeľ.
Po sv. liturgii na Obecnom úrade v Koši odznejú svedectvá bývalých politických väzňov, príslušníkov PTP a zaradených do TNP Nováky a nasledovať bude návšteva miesta, kde sa TNP nachádzal. Bývalí politickí väzni a ich príbuzní napokon popoludní navštívia Baňu Cigeľ (Hornonitriansky banský skanzen) ako spomienku na nútené práce v bani.
Tábor v Novákoch vznikol ešte v roku 1941 a pôvodne v ňom boli internovaní Židia. Po roku 1945 v ňom boli najmä Nemci a po nástupe komunistického režimu politicky nespoľahliví občania – predovšetkým kňazi, roľníci a pred 65 rokmi v roku 1949 veriaci, ktorí bránili svojich kňazov pred zatknutím počas veľkých vzbúr po celom Slovensku. Do TNP sa dostali bez rozsudku, iba na základe výmeru Krajského národného výboru. Po zániku TNP Nováky v roku 1951 v ňom boli väznení väzni z Leopoldova (vrátane politických väzňov a kňazov) a napokon príslušníci Pomocných technických práporov – vojenských táborov nútených prác. Príslušníci všetkých troch skupín vykonávali práce v rámci tábora i mimo neho, predovšetkým práce v baniach. Zo známych rímskokatolíckych kňazov boli v TNP Nováky napríklad Karol Körper, Anton Botek (Trnavská apoštolská administratúra), Juraj Čalfa, Štefan Varga, Jozef Gič (Košická diecéza), Štefan Klubert, Viktor Trstenský (Spišská diecéza) a páter Augustín Krajčík CSsR.
V roku 1949 boli do TNP Nováky privezení baziliáni po zrušení ich kláštora v Prešove. Boli medzi nimi aj o. Ján Marián Potaš, o. Jozef Ernest Homičko a ďalší bratia a novici. Početnou skupinou v TNP Nováky v roku 1950 boli gréckokatolícki kňazi, ktorí odmietli podpísať prestup na pravoslávie. Boli to: Miron Podhájecký, Ján Fircák, Miron Petrašovič, Metod Székely, Michal Šutaj, Mikuláš Čisárik, Edmund Gulovič, Mikuláš Kašpar, Andrej Grešš, Vladimír Hromjak, Mikuláš Kapišinský, Ján Nemčík, Alexander Schudich, Mikuláš Gladyš, Michal Ihnát, Jozef Petrašovič, František Haluška, Ján Mihalovič, Štefan Zima, Ján Hricov, Aurel Mihalič, Mikuláš Aurel Keresztényi, Ján Jurko, Vasiľ Prokipčák, Mikuláš Sigeti a Sergej Kovč.
Otec Alexander Schudich slúžil každé ráno o štvrtej hodine v kotolni sv. liturgiu vďaka zamestnancovi kotolne – evanjelikovi, ktorý mu to dovolili. Namiesto oltára mal len debničku od malty, obrátenú hore dnom. Matériu na sv. liturgiu mu posielal správca rímskokatolíckej farnosti z Novák po civilnom zamestnancovi. Podľa štatistiky z júla 1950 sa v TNP Nováky nachádzalo až 60 kňazov.
Informoval: o. Igor Cingeľ