Od 16. do 22. februára 2015 bude v Ríme prebiehať návšteva ad limina apostolorum biskupov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC). Biskupi budú putovať k hrobom apoštolov Petra a Pavla,, aby si uctili ich relikvie apoštolov, navštívia hlavné rímske bazilika a stretnú sa osobne so Svätým Otcom Františkom.
V rámci ad limina sa vo štvrtok 19. februára bude sláviť o 15.30 hod. na hlavnom oltári pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore archijerejská božská liturgia za mier na Ukrajine. Hlavným slúžiteľom bude vyšší kyjevsko-ľvovský arcibiskup Svjastolav (Ševčuk), spolu s gréckokatolíckymi biskupmi a kňazmi.
Biskupi navštívia v Ríme aj ukrajinskú gréckokatolícku farnosť sv. Sergeja a Bakcha (Piazza Madonna dei Monti, 3), kde sa uskutoční spoločné stretnutie biskupov s kňazmi UGKC pôsobiacimi v Taliansku.
Okrem toho sa v Ríme uskutočnia nasledujúce bohoslužby v rámci návštevy ad limina.
Utorok, 17. februára 2015
16.00 – Archijerejská božská liturgia v Pápežskej bazilike sv. Jána v Lateráne
Streda, 18. februára 2015
16.00 – Archijerejská božská liturgia v Pápežskej bazilike sv. Pavla za hradbami
Poznámka. „Ad Limina Apostolorum” je latinský výraz a doslovne znamená k „k prahom apoštolov”. Ide o dávny zvyk, ktorý sa týkal biskupov, ktorí pôsobili v okolí Ríma.
V 13. stor. sa táto prax rozšírila na celý svet. Katolícki biskupi jednotlivých krajín z celého sveta prichádzajú, podľa možnosti každých päť rokov – spravidla na týždeň do Ríma na návštevu „Ad limina aspostolorum“. Počas svojej návštevy majú príležitosť osobne sa stretnúť a rozprávať so Svätým Otcom o stave svojej diecézy/eparchie, slávia bohoslužby v štyroch rímskych bazilikách a navštevujú jednotlivé dikastéria Rímskej kúrie.
Naposledy sa návšteva ad limina biskupov UGKC konala v roku 2008 (28. januára – 2. februára).
Návšteva biskupov zo Slovenska (gréckokatolíckych i rímskokatolíckych sa plánuje v novembri tohto roku (2015). Ostatná návšteva našich biskupov sa konala 11.-16. júna 2007.
Eparchiálny biskup je viazaný povinnosťou každých päť rokov predložiť Apoštolskej stolici správu o stave jemu zverenej eparchie. Má navštíviť Večné mesto (Rím), aby si uctil hroby svätých apoštolov Petra a Pavla a vykonal návštevu nástupcu svätého Petra v primáte nad celou Cirkvou (porov. CCEO kán. 206, § 1, § a 208 § 1, § 2).
Už svätý apoštol Pavol si pokladal za povinnosť navštíviť prvého pápeža, svätého Petra, aby vo svojom apoštolskom účinkovaní konal v jednote so zástupcom Ježiša Krista. Vo svojom Liste Galanťanom píše: „Po troch rokoch som šiel do Jeruzalema, aby som videl Kéfasa, a zostal som uňho pätnásť dní“ (1, 18). „Potom po štrnástich rokoch som znova šiel… do Jeruzalema… a predložil som im evanjelium, ktoré hlásam medzi pohanmi; … či nebežím alebo či som nebežal nadarmo“ (2, 1. 2).
Teraz už biskupi, ktorým je zverená na starosť diecéza/eparchia alebo iná partikulárna cirkev, nenavštevujú Jeruzalem, ale Mesto čiže Rím, kde svätí apoštoli Peter a Pavol položili svoj život za Krista a kde sú ich hroby. Biskupi putujú k týmto hrobom a navštívia aj nástupcu sv. Petra a viditeľnú hlavu Katolíckej cirkvi, rímskeho veľkňaza, a dikastériá Rímskej kúrie. Návšteva hrobov oboch apoštolských kniežat sa koná v prvom rade prostredníctvom liturgických slávení.
Návšteva diecézneho biskupa u biskupa univerzálnej Cirkvi nie je iba jeho osobným stretnutím, ale aj stretnutím veriacich jeho diecézy, ktorí ho na tejto návšteve sprevádzajú, s biskupom celej katolíckej Cirkvi.
Návšteva diecézneho biskupa sa pri tejto príležitosti nevyhnutne koná formou liturgických slávení. Na poprednom mieste je to slávenie Eucharistie. Predovšetkým sa odporúča slávenie Eucharistie za prítomnosti a účasti veriacich, ktorí sprevádzajú svojho biskupa, v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne a v Bazilike svätého Pavla za hradbami. Okrem týchto dvoch slávení sa veľmi odporúča slávenie Eucharistie aj v ďalších dvoch bazilikách, a to v Lateránskej a v Santa Maria Maggiore.
Pri návštevách týchto bazilík sa okrem božskej liturgie môže konať aj slávenie liturgie hodín, alebo bohoslužby slova.
Ilustračné foto