V stredu ráno 2. marca 2016 zomrel v Bratislave vo veku 94 rokov významný gréckokatolícky umelec, sochár, monumentalista, akademický maliar Mikuláš Klimčák. Správu potvrdil Gréckokatolícky farský úrad Bratislava -Staré Mesto.
Podrobnosti o dátume a čase pohrebu budú zverejnené neskôr.
Život a dielo. Akademický maliar Mikuláš Klimčák sa narodil roku 1921 v gréckokatolíckej rodine v Humennom. V rokoch 1943-1945 študoval na oddelení kreslenia a maľovania na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave u J. Mudrocha. V roku 1948 ukončil Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe u profesorov Františka Tichého a Jozefa Nováka. Od roku 1950 žije a tvorí v Bratislave.
Práce Mikuláša Klimčáka sa nachádzajú v slovenských múzeách, galériách, súkromných zbierkach. Jeho gobelíny, artprotisy a obrazy zdobia priestory vrcholných inštitúcií Slovenskej republiky. Šesť metrov dlhý a takmer tri roky tkaný gobelín Byzantská misia na Veľkej Morave skrášľuje historické priestory Bratislavského hradu. Nesmrteľný bájny vták Fénix zvečnený majstrom do artprotisu visí v NR SR ako umelcov dar parlamentu pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky 1.januára 1993.
Sakrála tvorba. Mikuláš Klimčák sa spolu so svojím bratom podieľal na výzdobe mnohých gréckokatolíckych chrámov na Slovensku, a to moderným cirkevným umením – tvorbou ikon, stenopisov, krížov a pod. Jeho dielom je oltár, ikonostas a vnútorná maľba v gréckokatolíckom chráme v Bačkove; vnútorná maľba v pútnickom chráme v Ľutine; krížová cesta v Humennom; okná v gréckokatolíckom chráme v Ľubici; svätostánok v gréckokatolíckom chráme v Kružlove; olejomaľba sv. Cyrilla a Metoda v kostole na bratislavskej Kalvárii; ikona sv. Gorazda v rímskokatolíckom kostole v Kútoch; olejomaľba sv. Cyrila a Metoda v rímskokatolíckom kostole v Nových zámkoch; nástenné maľby v rímskokatolíckom kostole v Kátlovciach; freska sv. Michala v rímskokatolíckom kostole v Sklabinej; 8 farebných vitráži v Hruštíne; vitráž sv. Cyrila a Metoda v Hubovej; vitráž so svätými v Dolnom Smokovci; dve monumentálne vitráže (Svätá Rodina, sv. Mikuláš) v Prešove. Podľa jeho návrhu bol realizovaný sarkofág gréckokatolíckeho biskupa Petra Pavla Gojdiča (1888-1960) v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Jeho diela zdobia aj interiér gréckokatolíckej katedrály Povýšenia svätého Kríža v Bratislave.
Svetská tvorba. Z oblasti svetskej výtvarnej tvorby umelca treba spomenúť farebnú vitráž v nemocnici v Revúcej (1957); gobelíny Jánošík (1960); Slovensko (1973); Nový život (1972); Práca (1972); návrh na mozaiku na pražskom Hrade, tempera (1965); nástenné maľby na základnej škole v Bratislave, v rekreačnom stredisku Tatranská Lomnica a v kúpeľoch Piešťany.
Mikuláš Klimčák pracoval a tvoril v širokej škále monumentálnych techník, od tkanej, viazanej tapisérie, art-protisu, textilnej koláže-aplikácie, cez vitráž a gubu k štukolustru, mozaike, betónovým reliéfom a dreveným objektom. Svojím rozsiahlym dielom zasiahol takmer do všetkých oblastí výtvarnej tvorby. Je i autorom viacerých poštových známok.
Cyrilometodská tradícia. Vo svojom diele výrazovo čerpal najmä z tradičnej byzantskej ikonografie. Vo svojej tvorbe akcentoval počiatky slovenských národných dejín a obdobie Veľkej Moravy. Vytvoril ikony viacerých osobností tohto obdobia, napr. sv. Gorazda. Jeho inšpiráciou je i slovanský dávnovek, dejiny kresťanstva, nesmrteľnosť, materstvo, rodina a spoločnosť. Vo svojom celoživotnom diele šíril myšlienku cyrilometodskej misie solúnskych bratov sv. Konštantína Cyrila a Metoda.
Vo vlastnom náklade vydal reprezentačné bohato ilustrované vydanie Konštantína Filozofa Proglas, básnického Predspevu staroslovienskeho prekladu evanjelia (v slovenskom preklade Viliama Turčányho).
Počas svojho života dostal mnoho ocenení za svoju umeleckú tvorbu, medzi iným napr.: Cenu Fra Angelico (2003) udelenú Radou pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska (KBS); rytier Rádu sv. Silvestra udelený pápežom Benediktom XVI. (2007); zlatá medaila Matice slovenskej (2011).
Mikuláš Klimčák patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia a svojím dielo šíril kultúru inšpirovanú vierou.
Večná mu pamiatka!
Spracoval: Stanislav Gábor
Foto: Ľubo Michalko