Od štvrtka 19. mája zavíta na Slovensko generálna predstavená Rádu sv. Bazila Veľkého z Ríma, matka Dia Stasiuk OSBM. Cieľom jej návštevy je pravidelná vizitácia baziliánskych komunít a monastierov na Slovensku.
Svoju návštevu začne v Bratislave, kde sa stretne s bratislavským eparchom vladykom Petrom Rusnákom a so sestrami baziliánkami, ktoré požehnane pôsobia na eparchiálnom úrade. Z Bratislavy sa odoberie na východné Slovensko do Prešova a do Sečoviec, ktoré sú sídlami dvoch baziliánskych provincií a stretne sa s ich vedením ako aj s rehoľnými sestrami.
Na Slovensko prišli rehoľné sestry baziliánky v roku 1922 z ukrajinskej Haliče, z mesta Stanislavov (dnes Ivano-Frankivsk). V Prešove viedli internát a venovali sa výchove dievčat, ktoré študovali na cirkevných školách. Aj v súčasnosti pôsobia na školách, v oblasti katechézy a výchovy, ale aj vykonávajú aj mnoho ďalších služieb v rámci Gréckokatolíckej cirkvi a jej štruktúr. Svoje monastiere a rehoľné komunity majú v Prešove, Bardejove, Svidníku, Medzilaborciach, Sečovciach, Trebišove, Vranove nad Topľou a Bratislave. V súčasnosti pôsobí na Slovenku okolo 60 sestier baziliánok.
Rád sestier sv. Bazila Veľkého (Ordo Sancti Basilii Magni, skr. OSBM) je rehoľný inštitút zasväteného života pápežského práva. Za svojho zakladateľa pokladá sv. Bazila Veľkého (329 – 379) a jeho sestru sv. Makrínu (328 – 380), čím patrí k najstarším rádom na svete. Ide o kontemplatívno-apoštolskú rehoľu.
Súčasná centralizovaná podoba rádu siaha do päťdesiatych rokov minulého storočia, keď po r. 1951 Apoštolská stolica nariadila centralizáciu baziliánok. Dovtedy existovali monastiere sestier baziliánok ako samostatne nezávislé kláštory pod vedením predstavenej – igumeny a miestneho biskupa. Po druhej svetovej vojne však vznikla požiadavka koordinovanej práce rádu.
Od roku 1953 sídli generálna predstavená (archimandriňa) v Ríme. Sestry baziliánky pracujú medzi gréckokatolíkmi po celom svete, jednak v diaspóre – v USA, Kanade, Brazílii, Argentíne, Austrálii, ako aj v krajinách s autochtónnym gréckokatolíckym obyvateľstvom – v Maďarsku, Rumunsku, Poľsku, Slovensku, Chorvátsku, a najviac na Ukrajine.
-sg-