Home Zo života eparchie Ôsma eparchiálna púť do Šaštína

Ôsma eparchiálna púť do Šaštína

by Stano Gabor
0 comment

V šaštínskej bazilike Sedembolestnej Panny Márie sa v sobotu 4. júna konala v poradí už ôsma púť bratislavskej eparchie, na ktorej sa zúčastnili pútnici z jednotlivých farností eparchie (Bratislavy, Trnavy, Trenčína, Žiliny, Brezna, a iných) spolu so svojimi otcami duchovnými.

Púť sa konala v deň sviatku Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky, ktorý sa vo východnom obrade slávi v sobotu po sviatku Ježiša Krista milujúceho ľudí (slávnosť  Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v latinskom obrade).

Slávnosť  sa začala modlitbou starobylého mariánskeho hymnu Akatist, ktorý liturgizoval o. Rastislav Čižik z Bratislavy. Archijerejskú svätú liturgiu v slovenskom jazyku, ktorej predsedal bratislavský eparcha vladyka Peter (Rusnák) spoluslúžilo 12 kňazov, medzi nimi aj rektor baziliky don Ján Čverčko SDB a direktor tamojšej saleziánskej komunity don Milan Janák SDB, diakonizoval Andrej Škoviera. Liturgické slávenie sprevádzal svojím spevom Katedrálny zbor Chryzostomos pod vedením dirigenta Martina Škovieru.

V úvode bohoslužby pútnikov privítal bratislavský eparcha Peter Rusnák a vyzval ich, aby sa na tomto mieste učili od Márie, ako vziať svoj kríž, lebo ako povedal Ježiš, bez tohto nik nemôže byť jeho učeníkom: „Ak niekto odmieta svoj kríž, nemôže Krista nasledovať!“

Eparcha ďalej zdôraznil, že zmyslom tejto púte je učiť sa od Spolutrpiacej Bohorodičky a od jej Syna, „ako prijímať ťažkosti a utrpenia v živote, ako vytrvať vo viere v bezvýchodiskových a beznádejných situáciách, ako nestratiť nádej vo vzkriesenie, ako nestratiť nádej v nový život, nestratiť nádej vo svoje vlastné obrátenie, nestratiť nádej v Božiu moc. Aby sme odtiaľto odišli posilnení postojom, vierou, spoluúčasťou Panny Márie v našich krížoch, v našom utrpení.“ – zdôraznil eparcha.

V homílii sa pútnikom prihovoril rektor baziliky don Ján Čverčko SDB a poukázal na slová evanjelistu Jána, ktorý uvádza, že „pri Ježišovom kríži stála jeho matka“ (Jn 19,25). Tieto slová majú podľa kazateľa paralelu v Markovom evanjeliu, kde sa píše, že Ježiš si vyvolil dvanástich, aby boli s ním (porov. Mk 3,14). Slovo „stáť“ a výraz „byť s ním“ majú ten istý význam, znamenajú to isté. „Stáť znamená byť s Ježišom!“ – zdôraznil kazateľ.

Preto pútnici prichádzajú do Šaštína, kde sa stal zázrak uzdravenia manželstva a rodiny Angeliky Bakičovej, aby sa v duchu viery zahľadeli na Sedembolestnú, na Bohorodičku Spolutrpiteľku a aby objavili, čo znamená stáť s Ježišovou matkou pri kríži.

Ako ďalej don Čverčko zdôraznil, pútnici tu prichádzajú, lebo majú mnohé ťažkosti, starosti, ba i slzy, ktoré sú skryté ľudskému pohľadu. A ako svedčia mnohí pútnici, aj dnes sa tu konajú zázraky, Božie zázraky. Takým zázrakom môže byť napr. radosť alebo vnútorný pokoj. Je to pokoj, radosť, ktorú nikto nevezme, lebo nie je ľudského pôvodu, nedá sa kúpiť… Alebo „pekná svätá spoveď“ – to je veľký dar, lebo v nej človek zažíva „semiačko neba“.

Rektor baziliky ďalej spomenul viaceré svedectvá, ktoré svedčia o takýchto „Božích zázrakoch“, o „uzdraveniach“ ako napr. svedectvo motorkára, ktorý v Šaštíne začal svoj návrat k Bohu, ktorého na dlhé roky opustil.

V závere homílie kazateľ povzbudil pútnikov, aby tak ako Sedembolestná, aj oni vo svojom živote „boli“ vedľa Ježiša, aby „stáli“ vedľa neho, aj keď je to ťažké, veď vtedy nás drží Mária za ruku.

Vladyka Peter poďakoval otcom saleziánom za to, že rok čo rok umožňujú bratislavskej eparchii konať túto eparchiálnu púť do šaštínskej baziliky. Pútnictvo patrí podľa eparchu k podstate človeka, o čo viac kresťana, ktorý si uvedomuje, že tu na zemi nemá trvalé miesto, ale smeruje k večnému životu.

Liturgická slávnosť sa skončila spevom pápežskej hymny, mnoholitsviejem a myrovaním, po ktorom nasledoval spoločný obed pre pútnikov.

K správe bola publikovaná aj fotogaléria.

-sg-

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava