Bratislava 1. marca (TK KBS) V Bratislave pôsobí Ukrajinec Igor Marusyn ako gréckokatolícky kňaz pre Ukrajincov žijúcich na Slovensku. V Lamači v kaplnke svätej Rozálie sa schádzajú každý deň na bohoslužbu. Podľa neho na Slovensku doteraz žilo približne 50 000 Ukrajincov. Igor Marusyn poskytol rozhovor pre Rádio LUMEN a TK KBS.
Ako vnímate situáciu doma na Ukrajine?
Na Ukrajine je veľmi ťažká situácia. Máme v srdci i na očiach slzy. Je to nespravodlivá vojna, v ktorej zomierajú naši ľudia, ženy, deti. Strieľajú na obytné domy. Ostreľujú domy, autá, ľudí. Je to veľmi ťažká situácia. Naši vojaci ukazujú svoju veľkú silu. Všetci Ukrajinci vzdorujú nepriateľovi, lebo my nebudeme otrokmi. Budeme bojovať do poslednej kvapky krvi, ale nebudeme otrokmi.
Mnoho Ukrajincov zo svojej vlasti uteká. Prichádzajú aj na Slovensko. Mnohí im pomáhajú, ako môžu.
Je to pre nás veľmi dôležité. Ďakujeme všetkým na Slovensku, ktorí pomáhajú Ukrajincom. Najmä ženám a deťom. My tiež robíme, čo môžeme. Robíme zbierky. Ľudia aj k nám do kostola nosia potrebné veci. Každý, Slováci i Ukrajinci, ktorí tu žijú, pomáhajú, ako vedia a ako môžu.
Čím by mohli pomôcť naši poslucháči, Slováci?
Veľmi dôležitá je podpora. A veľmi dôležitá je modlitba. V nedeľu sme sa modlili s bratislavským arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským v katedrále. Bolo dobré, že sme sa modlili takto spolu. Boli sme tam spolu Slováci i Ukrajinci. Modlitba má veľkú silu. My ju mnohokrát nedoceňujeme, ale prosím modlite sa, aby nastal vytúžený mier na Ukrajine, aby nebolo nevinných obetí.
Slováci sa modlia, ale chcú priložiť aj ruku k dielu. Mnohí ponúkajú svoje sily, ponúkajú ubytovanie. Jedna pani z Ukrajiny mi hovorila o potrebe termoprádla, čo sa dá ešte spraviť?
V prvom rade potrebujeme lieky, hygienické potreby, ručníky, posteľné prádlo, baterky. Prosíme, aby pomohol kto môže a ako môže.
Aká je situácia pri Ľvove, teda z oblasti, z ktorej pochádzate?
V okolí Ľvova je zatiaľ pokojná situácia. Blízko je však hranica Bieloruska, je obava, že agresia môže prísť aj odtiaľ.
Máte kontakt s ľuďmi v Kyjeve a na východnej Ukrajine?
V Kyjeve je veľmi ťažká situácia. Kyjev je obkľúčený z každej strany, ale nevzdáme sa. Na východe je krajina silno atakovaná z ruskej strany Odesa.
Spomenuli ste mi, že na Slovensku žilo doteraz približne 50 000 Ukrajincov. Akí sú Ukrajinci ľudia?
Čo ich charakterizuje?
Ukrajinci sú dobrí ľudia. Sú pracovití. Chcú mier. Je to národ, ktorý miluje Boha, ktorý sa modlí. Chceme, aby mier bol v každej krajine.
Sú si Slováci a Ukrajinci podobní?
Máme podobnú reč, máme podobnú mentalitu. Keď som prišiel prvýkrát na Slovensko, ľudia mi rozumeli a ja som rozumel im. Sme Slovania. Ako Slováci, tak aj Ukrajinci sú dobrí ľudia.
Vy mávate v Lamači v kostolíku svätej Rozálie sväté liturgie pre Ukrajincov.
Každý deň tu máme bohoslužby. V nedeľu máme liturgiu vždy o 10:00. Môžu medzi nás prísť aj Slováci. Budeme radi, keď prídu.
Poznámka. Otec Ihor pochádza z mesta Koveľ (Volyňská oblasť) je synom synovca významného ukrajinského gréckokatolíckeho arcibiskupa Miroslavy Marusyna, ktorý bol v rokoch 1982 – 2001 sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne.
Stredoškolské štúdiá absolvoval o. Ihor na duchovnom lýceum otcov baziliánov meste Červonohrad (ľvovská oblasť). Následne študoval na Ivano-Frankivskej univerzite ropy a zemného plynu. Rozhodol sa však pre duchovné povolanie a vstúpil do kňazského seminára v meste Ivano-Frankivsk a na tamojšej teologickej akadémii nadobudol teologické vzdelanie.
Sviatosť kňazstva prijal ako ženatý v r. 2010 z rúk preosvieteného vladyku Tarasa Seňkiva v meste Stryj, vtedajšieho apoštolského administrátora ad nutum Sanctae sedis Stryjskkej eparchie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC).
Od 1. apríla 2021 začal svoje pastoračné pôsobenie v bratislavskej eparchii ako rektor Chrámu sv. Rozálie v Bratislave-Lamači, pričom bol vladykom Petrom Rusnákom poverený pastoráciou pre gréckokatolíkov ukrajinskej národnosti na teritóriu bratislavskej eparchie. S manželkou a deťmi žije v Bratislave.
Adresa: Kaplnka sv. Rozálie, Bratislava – Lamač, ul. Rozálska 841 03 (-sg-)
Zdroj: TK KBS