Home Zo života eparchie Vladyka Peter ako predseda Sociálnej subkomisie KBS odovzdal Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty

Vladyka Peter ako predseda Sociálnej subkomisie KBS odovzdal Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty

by Stano Gabor
0 comment

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Na Slovensku dnes odovzdali po prvýkrát Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty.  Zmyslom ocenenia je vyjadriť úctu a vďaku konkrétnym ľuďom, ktorí celým srdcom, dlhodobo a často aj v skrytosti, slúžia chudobným a na pomoc odkázaným. Vidia v nich Ježišovu tvár, sú inšpirovaní Evanjeliom, a svoju vieru prejavujú v skutkoch konkrétnej pomoci a služby.

Prví laureáti cenu prevzali v Bratislave. Udelila im ju Sociálna subkomisia, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou Konferencie biskupov Slovenska. Odmenila ich pred Svetovým dňom chudobných, ktorý vyhlásil na nedeľu 13. novembra Svätý Otec František. O povolenie udeliť toto ocenenie požiadala Sociálna subkomisia vedenie Kongregácie Misionárok lásky. Ocenenie má podobu medaily, ktorú navrhol akademický sochár Michal Gavula, držiteľ ceny patróna umelcov Fra Angelico. Na medaile je zobrazená svätá Matka Tereza z Kalkaty, ktorá má v rukách ruženec. Sedem korálok ruženca presahuje priestor kruhu a symbolizuje známe biblické číslo. Na reverze medaily sa nachádza nápis: Rob aj ty podobne. Okrem toho tejto strane dominuje cyrilometodský kríž, z ktorého vychádzajú lúče symbolizujúce Ducha Svätého. Nachádzajú sa tam aj dva páry pomáhajúcich rúk. S medailou prevzali ocenení aj diplom a Bibliu. Cenu im odovzdal predseda Sociálnej subkomisie, vladyka Mons. Peter Rusnák.

Podujatie sa začalo svätou omšou, ktorú celebroval vladyka Rusnák, spolu s vojenským ordinárom Františkom Rábekom a košickým eparchom Cyrilom Vasiľom. V homílii vladyka Rusnák pozval prítomných, aby sa tu na zemi stali prvkom, ktorý vytvára „Božie kráľovstvo“. Po liturgii privítal laureátov a hostí v Kapitulnej sieni matky Alfonzy Márie Centra Salvator. Pripomenul, že centrálnym bodom činnosti svätice, po ktorej ocenenie pomenovali, bol Kristus. „Chcem zaželať všetkým vám, aby sme z tohto zdroja vždy čerpali a k tomu zdroju sa vždy vracali,“ uviedol. „Viem, že ste nijakým spôsobom po okázalej prezentácii netúžili, ale predsa, našou povinnosťou je vždy povedať aspoň toto milé a úprimné – ďakujem,“ uviedol vladyka Rusnák a poďakoval sestrám salvatoriánkam za poskytnutie priestorov. Potom nasledovala ceremónia odovzdávania ceny. Spojená bola s vystúpením Gréckokatolíckeho katedrálneho zboru KYRILLOMETHODEON pod vedením Ladislava Sabolčáka.

Prvou laureátkou sa stala Anna Ivanková z Prešova. Jej meno sa spája so službou pre utečencov na hraniciach Ukrajiny od prvých dní vojny. Od 1. apríla 2002 je koordinátorkou a od 1. júna 2020 riaditeľkou Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice. V príhovore poďakovala všetkým, ktorí jej v službe pomáhali a pomáhajú. Nechýbali medzi nimi viacerí biskupi. „Práca v charite je každý deň dynamická, plná ľudí, vecí, nenaplnených potrieb. Každý potrebuje jesť, mať svoje miesto pri stole, svoju posteľ, byť prijatý vlastnou rodinou, mať pozornosť spoločenstva, byť milovaný, ovládať zručnosti pre dobrý život a uzdraviť choroby,“ uviedla Prešovčanka, ktorá má obrázok sv. Matky Terezy aj vo svojej kancelárii. „Aj keď sa cítim ako loď bez kompasu, je potrebné sa mu plne odovzdať a neskúmať, prečo ma vedie tak a nie inak,“ ukončila vystúpenie slovami svätice, ktorej ocenenie prevzala, absolventka odevnej a zdravotníckej školy, neskôr aj teológie, ktorá sa aktívne venuje službe núdznym, Anna Ivanková.

Ďalšou ocenenou bola Oľga Stropkovičová. Pochádza z východného Slovenska, ale teraz je už Bratislavčanka. Už 30 rokov je koordinátorkou dobrovoľníckej služby a dobrovoľníčkou Katolíckej väzenskej duchovnej služby. Do väznice chodí spolu s ďalšími dobrovoľníkmi každú sobotu. Uviedla, že vždy vnímala, že Boh chce, aby tam chodila. Keď mala pochybnosti, mala pri sebe ludí, ktorí jej vedeli poradiť a pomôcť. Oľga pracuje ako knihovníčka na Fakulte medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite. Do služby, ktorej sa venuje, pozvala aj ďalších. Ocenila i pomoc ďalších dobrovoľníkov, ktorý sa za ich službu modlia. Sú to chorí, rehoľné sestry a ďalší. Dodala, že okrem tejto služby sa dá zapojiť aj do takzvanej „dopisovacej služby“. „Sú ľudia, ktorí nechodia do väznice, ale dopisujú si s odsúdenými,“ uviedla.

Ďalšími ocenenými sa stali traja muži, ktorí „roky svojho života zasvätili službe ľuďom bez domova“. Cenu prevzali Róbert Šujan a kňazi Vladimír Maslák a Martin Dado (na slávnosti nebol prítomný) z občianskeho združenia Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom a v Bzovíku. Kňaz Vladimír povedal, že myšlienka, aby pracoval „s chudobnými“ nebola jeho, ale bývalého banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža, ktorý ho do nej pozval. „Myslím, že cesta poslušnosti je najlepšia a stačí len poslúchnuť a v tom je to požehnanie,“ uviedol. Podotkol, že inšpiruje aj jedna časť medaily, ktorá stvárňuje cenu sv. Matky Terezy, kde sú dva páry pomáhajúcich rúk. Tých rúk je tam podľa jeho slov viac – je to žehnajúca ruka našich pastierov, pomáhajúca ruka a ruka tých, ktorí s dôverou hľadajú pomoc. Róbert Šujan povedal, že služba, ktorej sa venujú je náročná, ale „je to dar od Boha“. „Prosíme ho stále, aby nás on viedol a aby sme nezavadzali v jeho projekte. (…) Vďaka za to,“ dodal Vladimír Maslák.

Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty prevzali aj rehoľné sestry Silvia Zábavová, Ráchel Emília Chovancová a Antónia Veronika Rusnáková z komunity Congregatio Jesu, ktoré spolupracujú a budujú dielo a komunitu pre Rómov v sedemtisícovej osade v Jarovniciach. „Teším sa, že sme tu všetky tri, pretože tá služba je naozaj služba spoločenstva. Je to ocenenie nielen nás, ale všetkých tých, ktorí za nami stoja,“ uviedla sestra Silvia. Potvrdila to aj sestra Antónia. Človek v misii podľa nej sám nič nedokáže, „stále potrebuje spoločenstvo, ľudí okolo seba i milosť od Boha“, uviedla s tým, že všade ľudia potrebujú ľudia lásku a prijatie. „Keď sa im človek s dôstojnosťou venuje, po rokoch uvidí odozvu,“ uviedla sestra Antóniá, ktorá má skúsenosti aj z misií v Rusku a na Ukrajine. Službu pomoci sestier v Jarovniciach predstavila sr. Ráchel. „Venujeme sa každému, kto našu pomoc potrebuje,“ uviedla bývalá obuvníčka, sr. Ráchel, ktorá dodala, že sestry aktuálne pracujú aj na výstavbe novej cirkevnej materskej škôlky.

Na slávnosti oceňovania sa zúčastnil aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Prítomných pozval, aby budovali Cirkev, v ktorej sa každý cíti vo vnútri. „To nás učí Evanjelium, že každý je súčasťou rodiny,“ povedal. Osobitne laureátom poďakovala aj štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňa Gaborčáková a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero. Prítomná bola generálna riaditeľka Sekcie rodinnej politiky na Ministerstve práce Anna Verešová, podpredsedníčka Konferencie vyšších rehoľných predstavených Renáta Jamborová, kolegovia a známi, priatelia a rodina ocenených laureátov. V závere sa prihovorila aj tajomníčka Sociálnej subkomisie Katarína Hulmanová, ktorá slávnosť pripravila, a vladyka Rusnák.

Matka Tereza z Kalkaty zažila „mystické stretnutie s Kristom“ počas cesty vlakom 10. septembra 1946. Počula výzvu vzdať sa všetkého a nasledovať ho do slamov – slúžiť mu v najchudobnejších z chudobných. Matka Tereza považovala tento deň, neskôr oslavovaný ako Deň inšpirácie, za pravý začiatok Misionárok lásky. Toto povolanie k službe chudobným, zažili aj ľudia, ktorí boli ocenení.

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava