NOVÝ PÁPEŽ
Robert Francis Prevost

Prvý augustiniánsky pápež je po Františkovi druhým americkým pápežom, ale na rozdiel od Bergoglia sa 69-ročný Američan Robert Francis Prevost narodil na severe kontinentu. Potom pôsobil ako duchovný pastier na juhu kontinentu, kým ho jeho predchodca povolal do Ríma ako prefekta Kongregácie pre biskupov a predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku. Takmer dvadsať rokov strávil ako misionár v Peru, z toho osem a pol roka ako biskup. Nový pápež si zvolil meno Lev XIV., viac ako sto rokov po pápežovi Pecciovi, ktorý je známy encyklikou Rerum novarum, ktorá sa stala míľnikom sociálnej náuky Cirkvi.
Narodil sa 14. septembra 1955 v Chicagu v štáte Illinois ako syn Louisa Mariusa Prevosta, ktorý mal francúzske a talianske korene, a Mildred Martínezovej, ktorá mala španielske korene. Má dvoch bratov, Louisa Martína a Johna Josepha. Detstvo a dospievanie strávil v Spojených štátoch, kde najskôr študoval v malom seminári augustiniánov a potom na Villanova University v Pensylvánii, kde v roku 1977 získal titul v matematike a študoval filozofiu. Dňa 1. septembra toho istého roku vstúpil v Saint Louis do noviciátu Rádu sv. Augustína (OSA) v provincii „Matky dobre rady“ ( v Chicagu a dňa 2. septembra 1978 zložil prvé sľuby. Dňa 29. augusta 1981 zložil slávne sľuby. Vzdelanie získal na Katolíckej teologickej únii v Chicagu, kde získal diplom z teológie. Vo veku 27 rokov ho jeho nadriadení poslali do Ríma, aby študoval kánonické právo na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského – Angelicum. V Ríme bol vysvätený za kňaza 19. júna 1982 v augustiniánskom kolégiu Santa Monica Mons. Jeanom Jadotom, pro-predsedom Pápežskej rady pre nekresťanov, dnes Dikastérium pre medzináboženský dialóg.
Prevost získal licenciát v roku 1984 a o rok neskôr, počas prípravy doktorandskej práce, bol vyslaný na augustiniánsku misiu do Chulucanas v Piure v Peru (1985-1986). V roku 1987 obhájil doktorandskú prácu na tému „Úloha miestneho priorátu Rádu svätého Augustína“ a bol menovaný za delegáta pre povolania a misie augustiniánskej provincie Matky Dobrej Rady v Olympia Fields v štáte Illinois.
Nasledujúci rok nastúpil na misiu v Trujille, tiež v Peru, ako riaditeľ projektu spoločnej formácie augustiniánskych kandidátov z vikariátov Chulucanas, Iquitos a Apurímac. Počas jedenástich rokov zastával funkcie priora komunity (1988-1992), vedúceho formácie (1988-1998) a učiteľa augustiniánskych rehoľníkov s profesiou (1992-1998). V arcidiecéze Trujillo pôsobil ako súdny vikár (1989-1998) a profesor kánonického práva, patristiky a morálky v hlavnom seminári San Carlos a San Marcelo. Zároveň mu bola zverená pastorálna starostlivosť o komunity Panny Márie Matky Cirkvi, ktorá bola neskôr povýšená na farnosť s názvom Svätej Rity (1988-1999) v chudobnej periférii mesta, a v rokoch 1992 až 1999 bol farárom farnosti Našej Panej z Monserratu.
V roku 1999 bol zvolený za provinciálneho priora augustiniánskej provincie Matky dobre radu (Chicago) a o dva a pol roka neskôr, na riadnej generálnej kapitule Rádu svätého Augustína, ho jeho spolubratia zvolili za generálneho priora; v roku 2007 ho potvrdili na druhé funkčné obdobie.
V tom istom roku privítal Benedikta XVI. pri návšteve Pavie pri hrobe svätého Augustína. Dňa 28. augusta 2013 privítal pápeža Františka v rímskej bazilike Sant’Agostino in Campo Marzio na konci svojho mandátu ako predstavený rádu.
V októbri 2013 sa Prevost vrátil do svojej augustiniánskej provincie v Chicagu a stal sa prefektom formácie v Kláštore svätého Augustína, prvým poradcom a provinciálnym vikárom; tieto funkcie zastával až do 3. novembra 2014, kedy ho pápež František vymenoval za titulárneho biskupa Sufaru a apoštolského administrátora peruánskej diecézy Chiclayo. Dňa 7. novembra prišiel do diecézy za prítomnosti apoštolského nuncia Jamesa Patricka Greena, ktorý ho o niečo viac ako mesiac neskôr, 12. decembra, na sviatok Panny Márie Guadalupskej, vysvätil za biskupa v katedrále Panny Márie.
Jeho biskupské motto je In Illo uno unum, slová, ktoré svätý Augustín vyslovil v kázni Výklad žalmu 127, aby vysvetlil, že „hoci je nás kresťanov mnoho, v jedinom Kristovi sme jedno“. Dňa 26. septembra 2015 ho argentínsky pápež preložil do rezidenčného sídla v Chiclayo a v marci 2018 bol zvolený za druhého podpredsedu Peruánskej biskupskej konferencie, v rámci ktorej bol aj členom Ekonomickej rady a predsedom Komisie pre kultúru a vzdelávanie.
V roku 2019 ho František zaradil medzi členov Kongregácie pre klerikov a o rok neskôr medzi členov Kongregácie pre biskupov. V tom istom roku 2020, 15. apríla, bol menovaný pápežským apoštolským administrátorom peruánskej diecézy Callao. Dňa 30. januára 2023 ho pápež povolal do Ríma ako prefekta Dikastéria pre biskupov a predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku a povýšil ho na arcibiskupa. A na konzistóriu 30. septembra toho istého roku ho vymenoval za kardinála a udelil mu diakoniu sv. Moniky. Pri tejto príležitosti Prevost pozdravil Františka ako prvý z nových kardinálov.
Diakóniu prevzal 28. januára 2024 a ako predseda dikastéria sa zúčastnil na posledných apoštolských cestách pápeža Františka a na prvom a druhom zasadaní XVI. riadneho zhromaždenia Synody biskupov o synodalite, ktoré sa konali v Ríme v dňoch 4. – 29. októbra 2023 a 2. – 27. októbra 2024. Skúsenosti zo synodálnych zhromaždení už nadobudol v minulosti ako prior augustiniánov a zástupca Únie generálnych predstavených (UGP).
Medzitým ho František 4. októbra 2023 zaradil medzi členov Dikastérií pre evanjelizáciu, Sekciu pre prvú evanjelizáciu a nové partikulárne cirkvi; pre náuku viery; pre východné cirkvi; pre klerikov; pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života; pre kultúru a výchovu; pre legislatívne texty; a do Pápežskej komisie pre Vatikánsky mestský štát. Nakoniec, 6. februára tohto roku, ho argentínsky pápež povýšil do kardinálskeho stavu a udelil mu titul kardinála biskupa s titulom Albano.
Zdroj: L’OSSERVATORE ROMANO, 8. mája 2025
Foto: Vatican Media
