Home Zo života Cirkvi Jubileum východných cirkví: vešpery v Bazilike Santa Maria Maggiore

Jubileum východných cirkví: vešpery v Bazilike Santa Maria Maggiore

by Stano Gabor
0 comment

Na konci druhého dňa Jubilea východných cirkví sa viac ako 500 veriacich zúčastnilo liturgie v sýrsko-antiochijskom obrade za prítomnosti najvyšších predstaviteľov sýrsko-katolíckej, maronitskej a sýrsko-malankarskej cirkvi.

Stefano Leszczynski – Vatikán

V utorok večer, 13. mája, sa podľa sýrskeho antiochijského obradu konala slávnostná večerná modlitba za prítomnosti veriacich sýrsko-katolíckej, maronitskej a sýrsko-malankarskej cirkvi. Liturgickému sláveniu predsedal Jeho Blaženosť Ignace Youssif III Younan, sýrsky patriarcha Antiochie, a sýrsko-malankarský vrchný arcibiskup, kardinál Baselios Cleemis, za prítomnosti kardinála Gugerottiho, prefekta Dikastéria pre východné cirkvi.

Veriaci z celého sveta

Veľmi intenzívna modlitba charakterizovala túto udalosť na konci druhého dňa Jubilea východných cirkví v Bazilike Santa Maria Maggiore, ktorá bola zaplnená veriacimi z celého sveta. Slávnosť sa konala v sýrskom jazyku a čiastočne v angličtine, vzhľadom na veľký počet účastníkov z diaspóry.

Sýrski veriaci v Santa Maria Maggiore

Jednota a mier

Libanon, Sýria, Irak, Turecko, India – krajiny, v ktorých sú historicky zakorenené západo-sýrske cirkvi, ktorých veriaci po vzdaní úcty pápežovi Františkovi pri jeho hrobe ticho prosili za mier pre svoje národy postihnuté vojnami, prenasledovaním, ťažkosťami a biedou. Radosť z tejto jubilejnej udalosti venovanej východným cirkvám je totiž zatienená obavami o ťažkú situáciu, v akej sa Boží ľud nachádza vo svojich rodných krajinách. Na tento problém poukázal kardinál Gugerotti vo svojom príhovore na záver slávenia. Otázka, ktorú kladie diaspóra, spočíva podľa kardinála v tom – čo prefekt neskôr vysvetlil aj v rozhovore pre vatikánske médiá, „ako dlho vydržia v cudzine ich príslušné cirkevné tradície, ktoré sú takými istými koreňmi, ako mal Kristus, takou istou kultúrou, jazykom, a vnímaním“. A práve v tomto zmysle, dodal, „je úlohou dikastéria, ktoré je k dispozícii Svätému Otcovi, aby týmto ľuďom zaručilo, že budú môcť zostať a rozvíjať sa vo svojej vlasti“.

Sýrsky katolícky patriarcha Youssef III (@VATICAN MEDIA)

Rozvíjať sa vo svojej vlasti

Silný úbytok kresťanov na Blízkom a Ďalekom východe je dôvodom na obavy aj pre sýrskeho patriarchu Antiochie, Ignace Youssifa III Younana, ktorý stojí na čele Cirkvi v diaspóre s 55-tisíc veriacimi. „Sme presvedčení,“ uviedol patriarcha, „že mier môže vládnuť všade, ale najmä v našich krajinách, pretože sme zažili množstvo prenasledovaní a útlaku. Problémom však teraz nie je utláčanie jednotlivcov alebo rodín, ale apoštolských cirkví ako celku. Nevieme, ako presvedčiť našich veriacich, najmä mladých, aby zostali verní svojej viere a svojej rodnej krajine. Pre nás mier (pokoj) nie je len slovo, ktoré vyslovujeme, keď spievame a modlíme sa za mier (pokoj), ale je to pre nás otázka prežitia.“

Sýrsko-malankarský kardinál Baselios Cleemis (Isaac) Thottunkal, vrhcný arcibiskup Trivandrum, India
Foto: @VATICAN MEDIA

Tá istá nádej od Sýrie po Irak

Mons. Giovanni Battah je sýrsko-katolícky arcibiskup Damasku a je jediným sýrskym prelátom, ktorý sa mohol zúčastniť na tomto podujatí Jubilea, ktoré sa prelínalo so začiatkom pontifikátu Leva XIV. „Je to krásna príležitosť, aby sme sa modlili za súčasného pápeža a vzdali hold zosnulému pápežovi Františkovi. Bohužiaľ, nebolo pre nás možné zúčastniť sa na jeho pohrebe. Dnes by tu chcelo byť mnoho našich veriacich; musíme dúfať a veriť v Boha, že budúcnosť prinesie mier, a zdá sa, že aj v Sýrii sa situácia pomaly zlepšuje.“ Túto nádej zdieľa aj mosulský arcibiskup MAR Benedictus, ktorý zdôrazňuje význam tejto spoločnej chvíle modlitby. „Pápež František bol veľmi dôležitou osobnosťou pre všetkých Iračanov, a to najmä pre členov sýrskej katolíckej cirkvi v Mosule, ktorí toľko trpeli v čase ISIS. František priniesol posolstvo o sile modlitby za mier.“

https://www.vaticannews.va/it/vaticano/news/2025-05/giubileo-sirocattolici-antiochia-chiesa-oriente.html

Zdroj: Vatican Media
Publikované: 14. mája 2025, 11:47
Foto: ©Vatican  Media
Preklad: Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava