Synoda sa konala v dôsledku uprázdnenia úradu vrchného arcibiskupa, nakoľko Svätý Otec Benedikt XVI. prijal 10. februára t.r. zrieknutie sa úradu doterajšej hlavy UGKC kardinála Ľubomíra Huzara, podľa kánonu 126 § 2 Kódexu kánonov východných cirkví. Úrad dočasného administrátora vykonával vladyka Igor (Voznjak), arcibiskup Ľvova, ktorý zvolal mimoriadne zasadanie Synody biskupov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pre voľbu vrchného arcibiskupa.
Intronizácia
Uvedenie od úradu Jeho blaženosti Svjatoslava na katedru vrchného arcibiskupa Kyjevo-Haličského sa konalo na Krížupoklonnú nedeľu, 27. marca počas archijerejskej litugie v Patriarchátom sobore Vzkriesenie Kristovhov Kyjeve. Na slávnosť do Kyjeva prišlo viac ako 60 biskupov UGKC a ďalších východných cirkví, medzi nimi biskupi Melchitskej GKC na čele s patriarchom Antiochie Gregorom III (Lahamom), sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ, apoštolsý exarcha pre katolíkov východného obradu v Srbsku a Čiernej hore, vladyky Jura (Džudžar), prešovský arcibiskup vladyka Ján Babjak, archimandrita Ján Sergej (Gajek) z Bieloruskej GKC.
Synodu, ktorá volila novú hlavu UGKC, viedol administrátor UGKC, ľvovský arcibiskup Igor (Voznjak) a zúčastnilo sa na nej 40 biskupov UGKC z Ukrajiny a zo zahraničia (z Poľska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie, USA, Kanady, Brzílie, Argentíny a Austrálie).
Proces hlasovania
Hlasovanie sa uskutočňovalo podľa prijatého a potvrdeného pravidla a smerníc v zmysle noriem Kódexu kánonov východných cirkví (CCEO) a partikulárneho práva UGKC.
Pred začiatkom synody biskupi slúžili archijerejskú liturgiu 20. marca o 9.00 hod v Sobore sv. Jura v Ľvove, ktorej predsedal administrátor UGKC, arcibiskup Igor. Po liturgii synodálni otcovi zišli do krypty soboru, aby sa pri hroboch veľkých metropolitov – Božieho služobníka Andreja (Šyptického), patriarchu Jozefa (Slipoho) a ďalších zomrelých hierachov UGKC modlili a prosili o ich príhovor za úspešné konanie synody. Modlitba, spoločná i osobná, sprevádzala celé zasadanie synody. Biskupi začínali deň spoločnou modlitbou utierne a prvého času, po ktorom nasledovalo duchovné slovo. Pred obedom sa modlili šiesty čas, pred večerou slávili večiereň a v stredu a v piatok – Liturgiu vopred posvätených darov.
* * *
Životopis preosvieteného vladyku Svajtoslava (Ševčuka)
Vladyka Svajtoslav (Ševčuk), apoštolský administrátor eparchie Pokrova Presvätej Bohorodičky v Buenos Aires, sa narodil 5. mája 1970 v meste Stryj Ľvovskej oblasti. V rokoch 1991-1992 študoval v Centre filozoficko-teologických štúdií Don Bosko v Buenos Aires (Argentína) a v r. 1992 – 1994 v Ľvovskom duchovnom seminári.
Diakonské svätenie prijal 21. mája 1994, kňazskú vysviacku 26. júna 1994.
V rokoch 1994 -1999 študoval na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme, kde dosiahol doktorát Summa cum laude v oblasti teologickej antropológie a základov morálnej teológie byzantskej teologickej tradície.
V rokoch 1999-2000 pôsobil ako prefekt Ľvovského kňazského seminára Svätého Ducha, v rokoch 2000-2007 ako vice-rektor.
Od roku 2001 bol prodekanom teologickej fakulty Ľvovskej bohosloveckej akadémie (Ukrajinskej katolíckej univerzity).
V rokoch 2002-2005 bol vedúcim sekretariátu a osobný tajomníkom Jeho Blaženosti Ľubomíra (Huzara), kancelárom Patriarchátnej kúrie.
V roku 2007 sa stal rektorom Ľvovského kňazského seminára Svätého Ducha.
14. januára 2009 Svätý Otec Benedikt XVI. schválil rozhodnutie Synody biskupov UGKC a vymenoval o. Svjatoslava Ševčuka za pomocného biskupa eparchie Pokrovu Presvätej Bohorodičky v Buenos Aires (Argentína), titulárneho biskupa Kastra-di-Galba. 7. apríla 2009 prijal o. Svajtoslav biskupskú chirotónu v Ľvove. 10. apríla 2010 bol vymenovaný za apoštolského administrátora eparchie Pokrova Presvätej Bohorodičky.
Vladyka Svjatoslav (Ševčuk) hovorí anglicky, taliansky, španielsky, poľsky a rusky.
Podľa www.ugcc.org.ua spracoval Stanisla Gábor