Od 22. do 25. novembra 2012 sa v chorvátskom meste Záhreb koná výročné stretnutie biskupov východného obradu z Európy. Ostatné takéto stretnutie sa konalo v novembri minulého roku v meste Oradea (Rumunsko) a jeho hlavnou témou bola nová evanjelizácia vo východných katolíckych cirkvách.
Záhreb ako miesto stretnutia nebol zvolený náhodne. Miestna Gréckokatolícka cirkev – Križevacká eparchia, na čele ktorej stojí biskup Mons. Nikola Kekić, totiž slávi 400. výročie obnovenia cirkevnej jednoty s Rímskym apoštolským stolcom.
Počas stretnutia, ktoré bude prebiehať v sídle Chorvátskej biskupskej konferencie, sa budú gréckokatolícki biskupi zaoberať troma tematickými okruhmi: 1) Druhý vatikánsky koncil a východné katolícke cirkvi; 2) nový národný katechizmus Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Kristus – naša Pascha; 3) Rok viery a nová evanjelizácia (biskupská synoda o novej evanjelizácii, program slávenia Roku viery v jednotlivých východných katolíckych cirkvách).
V sobotu účastníkov stretnutia prijme prezident Chorvátskej republiky Ivo Josipović. Následne budú biskupi putovať do národnej mariánskej svätyne Božej Matky v Marija Bistrici. Zasadanie vyvrcholí v nedeľu 25. novembra slávením sv. liturgie východného obradu v gréckokatolíckej katedrále Najsvätejšej Trojice v Križevciach, ktorú bude v priamom prenose vysielať štátna chorvátska televízia.
Podujatie sa koná pod záštitou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a nebudú na ňom chýbať aj Jeho Blaženosť Svjatoslav Ševčuk, kardinál Josip Bozanič – záhrebský arcibiskup, ako aj sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ. Biskupi budú rokovať za zatvorený dverami. Liturgické slávenia sú prístupné pre verejnosť.
Zo Slovenska sa na podujatí zúčastnia všetci traja gréckokatolícki biskupi: prešovský metropolita Ján Babjak SJ, košický eparcha Milan Cahutur CSsR a bratislavský eparcha Peter Rusnák.
Tradícia stretnutí východných katolíckych biskupov siaha do roku 1997, keď sa v hajdúdorogskej eparchii (30. júna – 6 júla) konalo študijné stretnutie biskupov východných katolíckych cirkví Európy na tému: Identita východných katolíckych cirkví“. Na stretnutí boli vtedy prítomní aj vyšší rehoľní predstavení z týchto cirkví.
Toto stretnutie zorganizovala Kongregácia pre východné cirkvi na želanie jej vtedajšieho prefekta kardinála Achille Silvestriniho, s cieľom vytvoriť platformu pre biskupov týchto cirkví sui iuris, ktoré boli osobitne zasiahnuté ateistickým režimom, „aby mohli čím jasnejšie nájsť svoju úlohu v súčasnej Európe a boli milované a uznávané pre svoje dejiny a vernosť Cirkvi a pápežovi, za čo zaplatili vysokú cenu“ (Z príhovoru kardinála Achille Silvestriniho na prvom stretnutí.).
V rámci Katolíckej cirkvi existujú partikulárne cirkvi, nazývané Cirkvi sui iuris alebo obrady, v plnej jednote s Rímskou cirkvou, ktoré sa odlišujú od Katolíckej latinskej cirkvi rôznymi formami liturgického kultu a ľudovej zbožnosti, sviatostnou disciplínou (vysluhovaním sviatostí) a kanonickou disciplínou (právnymi normami), terminológiou a teologickými tradíciami. V súčasnosti existuje 24 cirkví sui iuris rôznych liturgických obradov v plnej jednote s Rímom, z ktorých 15 používa byzantský liturgický obrad (14 z nich je v Európe a práve pre ne je určené toto stretnutie).
Zoznam pozvaných cirkví sui iuris byzantského liturgického obradu:
- Italo-albánska katolícka cirkev (eparchie Lungro a Piana pre Albáncov v Taliansku)
- Albánska gréckokatolícka cirkev (Albánsko)
- Bieloruská gréckokatolícka cirkev (Bielorusko)
- Katolícka cirkev byzantsko-slovanského obradu v Bulharsku (Bulharsko)
- Cyperská arcidiecéza pre maronitov (Cyprus)
- Gréckokatolícka cirkev v Chorvátsku (eparchia Križevci, Chorvátsko)
- Grécka katolícka cirkev byzantského obradu (Grécko a Turecko)
- Gréckokatolícka cirkev v Srbsku a Čiernej hore (Srbsko a Čierna hora)
- Macedónska gréckokatolícka cirkev (Macedónsko)
- Rumunská gréckokatolícka cirkev (Rumunsko)
- Rusínska gréckokatolícka cirkev (Mukačevská eparchia, Ukrajina)
- Ruská gréckokatolícka cirkev (Rusko)
- Gréckokatolícka cirkev na Slovensku (Slovensko)
- Ukrajinská gréckokatolícka cirkev (Ukrajina, Poľsko, USA, Kanada, Austrália a ukrajinské komunity vo svete)
- Maďarská gréckokatolícka cirkev (Maďarsko)
Pravidelné každoročné stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví sa konajú od roku 2005, kedy sa – z iniciatívy ukrajinského kardinála Ľubomíra Huzara – uskutočnila púť gréckokatolíckych biskupov do Ríma. Na tomto stretnutí v Ríme sa biskupi dohodli, že sa budú stretávať pravidelne a budú sa zaoberať témami, ktoré sú pre Gréckokatolícku cirkev v Európe spoločné.
Prehľad doterajších každoročných stretnutí:
Rím (Vatikán), 6. – 11. júna 2005
Téma: Kresťanské korene Európy. Návrat k prameňom.
Prešov (Slovensko), 25. – 27. októbra 2005
Téma: Ako vydávať svedectvo východnej tradície.
Zarvanica (Ukrajina), 16. – 19. októbra 2006
(mariánske pútnické miesto v Ternopoľsko-zborovskej eparchii)
Téma: Pohľad na sviatostné manželstvo
Velehrad (Česká republika), 25. – 27. júna 2007
Téma: Teologické, liturgické, pastoráačné a kanonické aspekty vo sviatostiach kresťanskej iniciácie.
Máriapócs (Maďarsko), 20. – 22. mája 2008
Téma: Sviatosť pokánia a jej teologické, liturgické a pastoračné aspekty
Užhorod (Ukrajina), 12. – 14. mája 2009
Téma: Sviatosť kňazstva (v rámci Roku kňazov)
Sofia (Bulharsko), 4. – 7. novembra 2010
Téma: Kritériá ekleziality východných katolíckych cirkví v súčasnosti
Oradea (Rumunsko), 3. – 6. novembra 2011
Téma: Budete mi svedkami: evanjelizácia vo východných katolíckych cirkvách Európy.
(Príprava na Biskupskú synodu o novej evanjelizácii)
Záhreb (Chorvátsko), 22. – 25. november 2012
Téma: Spolu v Kristovi v Roku viery
(Rok viery)
Podľa TK KBS, CCEE spracoval Stanislav Gábor
FOTO: Archív CCEE