V sobotu, 12. januára 2013 sa užhorodskom gréckokatolíckom katedrálnom chrám Povýšenia svätého Kríža konala biskupská chirotónia vladyku Nila (Luščaka OFM), pomocného biskupa mukačevskej gréckoaktolíckej eparchie. Hlavným svätiteľom bol vladyka Milan (Šášik CM), mukačevský eparcha a spolusvätiteľmi boli – vladyka Wiliam (Skurla), pittsburghský metropolita z USA a arcibiskup Cyril (Vasiľ SJ), sekretár Kongregágie pre východné cirkvi z Ríma.
Na tejto radostnej udalosti v živote miestneho cirkevného spoločenstva sa zúčastnilo 25 biskupov, medzi nimi apoštolský nuncius na Ukrajine arcibiskup Thomas E. Gullickson, ďalej hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Jeho Blaženosť Svjatoslav (Ševčuk), katolícki biskupi obidvoch obradov z rôznych kútov Ukrajiny a tiež zo susednyćh krajín, osobitne z tých miestnych cirkví, pre ktorých je mukačevská eparchia materskou eparchiou. Na slávnosti nechýbali ani všetci traja gréckokatolícki eparchovia zo Slovenska, prešovský arcibiskup Ján (Babjak SJ), košický eparcha Milan (Chautur CSsR) a bratislavský eparcha Peter (Rusnák). Na slávnostnej bohoslužbe sa zúčastnilo veľké množstvo kňazov, rehoľníkov a veriacich. Prítomní boli aj predstavitelia miestnej správy a zástupcovia diplomatického zboru pôsobiaci v Užhorode. Za zmienku stojí skutočnosť, že išlo o prvú biskupskú vysviacku rodáka zo Zakarpatia odvtedy, čo tamojšia Gréckokatolícka cirkev vyšla z katakomb.
Homíliu predniesol biskup Cyril Vasiľ. Pripomenul v nej, že sv. František z Assisi, ktorého duchovným synom je novovysvätený biskup Nil, postavil Krista do stredobodu svojho života. Kazateľ ďalej hovoril o úlohách biskupa, pričom prvou z nich je – podobne ako to robil sv. František – „ukazovať na Krista, prinášať jeho Slovo ľuďom, prinavracať ľudí ku Kristovi a zároveň sa k nemu obracať v modlitbe za všetkých ľudí, teda byť skutočným „alter Christus“, v plnosti kňazstva“. Vladyka Nil sa stal skrze biskupskú vysviacku stal členom biskupského kolégia a je povolaný vykonávať svoje poslanie ako hlavný spolupracovník eparchiálneho biskupa, byť príkladom pre kňazov i veriacich a „ako syn tejto zakarpatskej zeme a mukačevskej eparchie, Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris“ svojou osobou reprezentovať jej cirkevnú osobitosť a jej dôstojnosť.
19. novembra 2012 Vatikán oznámil, že Svätý Otec Benedikt XVI. vymenoval pátra Nila Jurija Luščka OFM za pomocného biskupa pre mukačevskú gréckokatolícku eparchiu. Biskup Nil sa narodil 22. mája 1973 v Užhorode. Po absolvovaní náležitej formácie v miestnom gréckokatolíckom seminári bol 2. júla 1996 vysvätený na kňaza biskupom Ivanom Semedim a pôsobil v pastorácii vo viacerých farnostiach mukačevskej eparchie. Neskôr študoval na Pápežskej Urbanovej univerzite v Ríme, kde získal licenciát z filozofie a následne vstúpil do noviciátu v Reholi menších bratov františkánov (Ordo fratrum minorum, skr. OFM), kde prijal rehoľné meno Nil a v roku 2010 zložil dočasné sľuby. V tom istom roku začal vyučovať filozofiu v Užhorodskej gréckokatolíckej bohosloveckej akadémii blaženého Teodora Romžu.
Mukačevská gréckokatolícka eparchia, ktorá r. 1646 obnovila jednotu s Katolíckou cirkvou, v súčasnosti zahŕňa gréckokatolícke farnosti na teritóriu súčasnej Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a je priamo podriadená Svätej stolici. Od roku 1780 bolo sídlo eparchie premiestnené do Užhorode, ale tradičný názov eparchie ostal. Teritórium rozľahlej mukačevskej eparchie zahŕňalo v minulosti v bývalom Uhorsku veľké územie. Od začiatku 19. stor. došlo k viacerým územným deleniam.
Súčasné eparchie, ktoré sa úplne alebo aspoň sčasti rozprestierajú na teritóriu historickej mukačevskej eparchie: križevacká v (Chorvátsko), prešovská, košická, bratislavská (Slovensko), hajdudorožská a miškovecký exachát (Maďarsko), eparchie Oradea-Mare a Gherla (Rumunsko). Gréckokatolíci z tejto eparchie, ktorí sa vysťahovali do USA a ich potomkovia majú svoju metropoliu byzantského obradu s centrom v Pittsburghu.
Fotografie: http://mgce.uz.ua/photogallery.php
Zdroj: Rádio Vatikán, ukrajinská redakcia; Mukačevská eparchia (www.mgce.uz.ua)
Preklad: Stanislav Gábor
Foto: Jaroslav Makara