Dnes, v pondelok 18. marca začínajú mnohé východné pravoslávne cirkvi, ale aj niektoré katolícke cirkvi východného obradu (napr. Ukrajinská gréckokatolícka cirkev) veľkopôstne obdobie – Štyridsiatnicu. Rozdiel oproti gregoriánskemu kalendáru je tohto roku päť týždňov, pričom Pascha (Veľká noc) podľa tzv. starého kalendára pripadne až na 5. mája.
Výpočet dátumu Veľkej noci sa v jednotlivých cirkvách odlišuje. Dátum Veľkej noci sa viaže na spln Mesiaca a jarnú rovnodennosť.
Kresťanské cirkvi, ktoré sa riadia gregoriánskym kalendárom (západná Cirkev) oslavujú Veľkú noc na prvú nedeľu po jarnom splne alebo tesne po jarnej rovnodennosti. Za dátum jarnej rovnodennosti sa považuje 21. marec.
Niektoré kresťanské cirkvi (napr. mnoho pravoslávnych cirkví) sa riadia podľa juliánskeho kalendára, a to buď pri pohyblivých sviatkoch alebo pre celý liturgický rok.
V kresťanských cirkvách, ktoré sa riadia podľa gregoriánskeho kalendára, môže dátum Veľkej noci pripadnúť od 22. marca do 25. apríla. V kresťanských cirkvách, ktoré sa riadia podľa juliánskeho kalendára , môže dátum Veľkej noci pripadnúť medzi 4. aprílom až 8. májom.
Spory ohľadom určovnia dátumu Veľkej noci ukončil až Prvý (všeobecný) nicejský koncil v roku 325. Tam sa uzákonilo, že Veľká noc sa bude sláviť v nedeľu po prvom jarnom splne. Cirkvi, ktoré sa riadia podľa juliánskeho kalendára dodržujú tiež pravidlo zvedené na tomto koncile, že Veľká noc nesmie kolidovať so židovským sviatkom Paschy (Pesach).
Zdroj: Podľa almanac.com spracoval Stanislav Gábor