Home Zo života Cirkvi Arcibiskup Vasiľ: Katolicita nie je prekážkou slobodného výskumu

Arcibiskup Vasiľ: Katolicita nie je prekážkou slobodného výskumu

by Stano Gabor
0 comment

cyrilvasil01Ružomberok 2. apríla (TK KBS) Katolícku univerzitu v Ružomberku poctil 1. apríla 2014 svojou návštevou arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, jezuita, člen vedeckej rady KU. Akademickej obci i záujemcom zo strany verejnosti predstavil tému o katolicite na katolíckych univerzitách. V úvode prednášky Kolégia KU, z ktorého sa arcibiskup teší a vidí jeho dôležitosť, naznačil istú redundanciu v názve prednášky „Katolicita na katolíckych univerzitách“, čo môže evokovať podobné redundancie typu bezbožný ateizmus, bojovný militarizmus, ľudová demokracia.

„Moderné univerzity vychádzajú z univerzít, ktoré vznikli v stredoveku na cirkevnej pôde. V minulosti nepotrebovali prídavné meno, ktoré určovalo ich duchovné smerovanie,“ uviedol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Pripomenul základné kritériá, ktoré definujú katolícku univerzitu: 1. kresťanská orientácia nielen jednotlivých členov, ale celého univerzitného spoločenstva; 2. trvalá reflexia vo svetle katolíckej viery o stále rastúcom poklade ľudského poznania, ku ktorému sa snaží prispieť svojím dielom vlastnými štúdiami; 3. vernosť kresťanskému posolstvu podľa výkladu Cirkvi; 4. inštitucionalizovaná povinnosť slúžiť Božiemu ľudu a ľudskej rodine na ich ceste k transcendentálnemu cieľu, ktorý dáva životu zmysel.

Termín „katolícky“ pochádza z gréckeho „katolikos“, čo znamená „všeobecný, univerzálny“. Teda katolicita bola v minulosti aj vyjadrením, že poslanie Cirkvi sa týka všetkých ľudí, všetkých zemí a všetkých čias. „Katolíckym učením sa nazývalo všetko, čo bolo učené všetkými, všade a vždy,“ naznačil Mons. Vasiľ. Katolicita na univerzite teda môže znamenať, že vzniká otvorený priestor ohlasovania evanjelia všetkým národom. Katolicita odkazuje aj na rozmer lásky k Cirkvi – spolucítenia s ňou. Cítenie nie je vyhradené výlučne teológom, upozornil ale pápež František. Cirkevný rozmer katolíckej univerzity nepovažuje Mons. Vasiľ za prekážku slobodného akademického výskumu. Preto, že viera a rozum sa spájajú v pravde a vedú spolu dialóg. Zmysel pre pravdu a čestný postoj voči nej sú to, čo Cirkev spája s každým človekom.

Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ sa taktiež venoval otázke akademickej cti. Pripomenul, že častou súčasťou boja voči osobe je zničenie jej cti. Čestný človek je však slobodný voči akejkoľvek konjunktúre. Zničenie človeka sa uskutočňuje zničením jeho cti. A preto tento nástroj často používajú práve totalitné režimy. „Všetky totalitné režimy sa báli univerzít. A katolíckych univerzít zvlášť. Univerzita presadzovaním vnútornej slobody a čestného skúmania prispieva k formovaniu spoločného dobra,“ povedal Mons. Vasiľ. Podľa neho sú dnes potrební vysokoškolskí učitelia, ktorí nielen učia svojimi slovami, ale aj vychovávajú k vyšším princípom.

cyrilvasil02

Zdroj: TK KBS / Matúš Demko
Foto: KU /Martin Buzna

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava