Home Zo života Cirkvi Biskupská chirotónia Jonáša Jozefa Maxima bude 27. januára v Prešove

Biskupská chirotónia Jonáša Jozefa Maxima bude 27. januára v Prešove

by Stano Gabor
0 comment


Arcibiskup-nominant Jonáš Jozef Maxim

Foto: Archív Jonáša Maxima


Prešov 3. novembra (TK KBS) Nový prešovský arcibiskup-nominant Jonáš Jozef Maxim MSU prijme biskupskú chirotóniu 27. januára 2024 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Informoval o tom dnes novinárov. Jeho hlavným svätiteľom bude arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Spolusvätiteľmi budú bratislavský eparcha a doterajší apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie Peter Rusnák a Venedykt Aleksiychuk, eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu v USA. 

Jeromonach Jonáš Maxim dnes navštívil sídlo metropolie v Prešove, kde sa stretol so zamestnancami Arcibiskupského úradu a pedagógmi na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzityU. Stretol sa aj s predstavenými a bohoslovcami v Kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove. Potom sa spolu s s vladykom Petrom Rusnákom a vladykom Cyrilom Vasiľom SJ stretol s novinármi na tlačovej konferencii.

Tlačová konferencia 

Zdroj: Prešovská archieparchia

Jonáša Jozefa Maxima MSU, doterajšieho igumena (predstaveného) studitského kláštora v Unive na Ukrajine, vymenoval za nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Svätý Otec František (26. októbra 2023). Vladyka Peter Rusnák zostáva apoštolským administrátorom na vykonávanie bežných úkonov až do prevzatia kanonického vlastnenia archieparchie novým biskupom.

Zdroj: TK KBS

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava