Každoročne sa v súvislosti so slávením liturgickej spomienky sv. Andreja-Svorada a Beňadika (vo východnom cirkevnom kalendári 18. júla, v západnom cirkevnom kalendári 17. júla) koná púť na Skalku pri Trenčíne, kde títo dvaja svätí mnísi-pustovníci žili na začiatku 11. storočia.
Do bohatého programu výročnej púte sa už viac rokov zapája aj trenčianska gréckokatolícka farnosť. V sobotu 20. júla 2013 o 21:00 hod. slávil o. Igor Cingeľ, gréckokatolícky farár v Trenčíne, cirkevnoslovanskú sv. liturgiu v jaskyni na Starej Skalke. Liturgiu, ktorú svojím nádherným chórovým spevom sprevádzal Gréckokatolícky katedrálny zbor Kyrilomethodeon z Bratislavy, sa v hojnom počte zúčastnili veriaci oboch obradov.
V nedeľu ráno 21. júla 2013 o 8:00 hod. slávil pri hlavnom poľnom oltári na Novej Skalke slovenskú sv. liturgiu protosynkel bratislavskej eparchie o. Vladimír Skyba, kantorovali kantori z trenčianskej gréckokatolíckej farnosti. Kazateľ v homílii povzbudil všetkých prítomných k prežívaniu svojho životného povolania bez znechutenia. Každý má svoje vlastné povolanie. Kňazi, rehoľníci, inak zasvätení, manželia, slobodní, deti… Veľakrát spoznávame na svojom živote neschopnosť žiť svoje povolanie naplno. Prichádzajú prekážky a ťažkosti z vonkajšieho prostredia, ale i od nás samotných. Sme rozčarovaní, znechutení, vysilení a nevidíme zmysel kráčať ďalej.
Protosynkel v tejto súvislosti poukázal na apoštola Petra, ktorého Kristus vyzval, aby kráčal po vode. Začína sa však topiť, lebo vidí svoju ľudskú neschopnosť a premožený strachom začína byť maloverný. Napĺňať svoje povolanie môžeme len uistením, že Ježiš je s nami, že je pred nami. Že moje povolanie nie je moje, ale jeho. A on nás opäť volá: „Poď!“ (porov. Mt 14, 22-34).
Púť vyvrcholila pontifikálnou svätou omšou o 10:30 hod., ktorej predsedal apoštolský nuncius na Slovensku, arcibiskup Mons. Mario Giordana. Tohtoročná púť bola spojená aj s oslavou 930. výročia kanonizácie dvojice týchto svätcov. Pri tejto príležitosti vydal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák aj pastiersky list. V ňom poukázal na význam týchto svätcov v histórii a rozšíreniu ich kultu, ktorý je doložený na viacerých poľských miestach, no najmä v Tropie pri Tarnove, odkiaľ mal Svorad prísť do Nitry. Na začiatku 13. storočia sa spomína úcta k nemu i na Morave. V súčasnosti sú relikvie svätých Svorada-Andreja a Beňadika rozšírené vo viacerých kostoloch i mimo hraníc Slovenska. Najväčšia časť je uložená v historickom relikviári, ktorý bol vložený do nového oltára Katedrály – Baziliky sv. Emeráma v Nitre (22. septembra 2009 pri konsekrácii nového oltára).
Zdroj: Informator TN 17/2013 /Igor Cingeľ
Foto: Archív farnosti