Home Zo života Cirkvi Gréckokatolícka mládež je už na SDM v Lisabone: po ceste navštívili Benátky, Lurdy i Fatimu

Gréckokatolícka mládež je už na SDM v Lisabone: po ceste navštívili Benátky, Lurdy i Fatimu

by Stano Gabor
0 comment

Bratislava 2. júla – V utorok, 1. júla večer sa otváracou svätou omšou v Parku Eduarda VII. oficiálne začali 37. Svetové dni mládeže v Lisabone. Medzi takmer dvoma tisíckami mladých zo Slovenska, ktorí sa na nich zúčastňujú, sú aj mladí pútnici z troch gréckokatolíckych eparchií: prešovskej, košickej a bratislavskej; spolu 90 mladých gréckokatolíkov. Púť, ktorú vedie vladyka Milan Lach SJ, pomocný biskup bratislavskej eparchie, začala v sobotu 29. júla archijerejskou liturgiou v bratislavskej gréckokatolíckej katedrále.

Púť mladých gréckokatolíkov z prešovskej, košickej a bratislavskej eparchie, ktorú vedie vladyka Milan Lach, dorazila v utorok vo večerných hodinách do Lisabonu; ubytovaní sú v jednej škole. Zaujímavosťou je, že v tej istej škole sú ubytovaní aj pútnici z Papuy Novej Guiney, čo je prímorský štát ležiaci v Oceánii a susediaci s Indonéziou a so Šalamúnovými ostrovmi. Tí pútnici cestovali viac ako 20 hodín lietadlom, pričom museli dvakrát prestupovať.

Cesta autobusom – únavná, ale pokojná

Podľa slov vladyku Milana, trojdňová cesta autobusom bola pokojná, radostná a hoci bola únavná, medzi mladými vládne dobrá atmosféra. Pútnici prešli okolo tritisíc kilometrov:  počas cesty sa zastavili v talianskych Benátkach, kde navštívili Chrám sv. Marka. Ďalšou zastávkou boli francúzske Lurdy, kde v ukrajinskom gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky slávili božskú liturgiu. Tento chrám patrí do Ukrajinskej gréckokatolíckej eparchie sv. Vladimíra Veľkého so sídlom v Paríži. Veľkým zážitkom bola aj účasť na večernom sviečkovom sprievode.

Podľa slov vladyku Milana sa mladí počas cesty modlili hodinky z časoslova (obdoba liturgie hodín, teda breviára v západnej tradícii), čítali Božie slovo a rozjímali nad ním, a následne sa zdieľali v skupinkách. Modlitbu striedal spev piesní, náboženských i tých ľudových, takže mladí sa do sýtosti „vyšantili“. Zloženie mladých je podľa vladyku veľmi rôznorodé: sú medzi nimi študenti rôznych odborov, napr. medicíny i operného spevu, ba aj piati Američania, ktorí sa nedávno zúčastnili na anglickom tábore v gréckokatolíckom centre Bárka v Juskovej voli.

Nasledujúce tri dni, od stredy do piatku, sa naši pútnici pripoja k ďalším takmer 2000 slovenským pútnikom a zúčastnia sa na slovenských katechézach v Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Igreja do Sagrado Coração de Jesus).

Stredajšia katechéza sa niesla v znamení témy: Mária vstala a ponáhľala sa… (Lk 1,39). Mladí sa zamýšľali nad prekážkami, ktoré im bránia, aby vstali a urobili krok vpred ako Mária, aby sa vydali na cestu. Mladí potom písali svoje prekážky na papieriky, ktoré sa sústredili na jednom mieste a takto ich symbolicky odovzdali ako Pánovi ako obetu pred slávením eucharistie.

 

 

 

 

 

Súčasťou programu boli aj umelecké vystúpenia, predstavenie hosťujúcej krajiny – Portugalska a jeho kultúry i živé obrazy o Lisabone.

V rámci programu viedol vladyka Milan Lach dialóg s mladými. Podľa jeho slov to bolo želanie organizátorov, aby biskupi, podľa vzoru pápeža, viedli s mladými dialóg, počúvali ich otázky a odpovedali im, aby to bolo niečo nové, inovatívne a zároveň interaktívne. Mladí sa podľa vladyku zaujímali o rôzne témy. Pýtali sa napr.: Prečo dievčatá nemôžu miništrovať?; ale pýtali sa aj na to, aká bola vladykova cesta ku kňazstvu. Vladyka vo svojom svedectve spomenul, že pre neho bol veľkým kňazským vzorom ich kňaz vo farnosti, o. Andrej Zima, ktorý bol 18 rokov v exile, keď naša Gréckokatolícka cirkev bola v bývalom Československu zakázaná (1950-1968) a musela sa stiahnuť do „podzemia“. Podľa vladyku je dôležité hovoriť dnešným mladým o tomto období, lebo súčasná generácia mladých už o tom nič nevie.

Mladých tiež zaujímala téma východnej liturgie: Prečo, keď je taká dlhá, ju Cirkev neupraví, neskráti? Vladyka mladým vysvetlil, že Božská liturgia obsahuje texty, ktoré tvorili mnísi, pričom vychádzali z Božieho slova, hlboko premeditovaného. Východná liturgia tiež obsahuje hlboké teologické pravdy a má silný katechetický a symbolický charakter.

Ďalej vladyka poukázal na silnejúcu sekularizáciu v našej spoločnosti, ktorá má silný dopad aj na Cirkev a predstava tzv. katolíckeho Slovenska je už skôr minulosťou. Mladých vyzval, aby nemysleli na seba, ale aby vyšli zo seba a viac pozerali na iných.

Katechéza vyvrcholila spoločnou svätou omšou, ktorej hlavným celebrantom bol Mons. Tomáš Galis, žilinský diecézny biskup, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS.

V stredu poobede naši pútnici využili na návštevu Fatimy, kde sa pomodlili Akatist k presvätej Bohorodičke.

Text: Stanislav Gábor
Foto: Nikolas Fečunda, Gina de Filippo

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava