Home Zo života Cirkvi Habemus Papam Franciscus

Habemus Papam Franciscus

by Stano Gabor
0 comment

habemus_papamAnnuntio vobis gaudium magnum;
habemus Papam:

Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum,
Dominum Georgium Marium
Sanctae Romanae Ecclesiae

Cardinalem Bergoglio
qui sibi nomen imposuit Franciscum

Pred siedmymi rokmi bol za pápeža zvolený kardinál Bergoglio, ktorý si zvolil meno František. Prinášame správu spred siedmych rokov. Spomeňme si dnes na pápeža Františka v modltibách.

Na mnohaja i blahaja ľita!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Habemus papam. V stredu u 13. marca 2013 o 19.06 hod. to svetu oznámil biely dym z komína Sixtínskej kaplnky a hlahol zvonov z Baziliky sv. Petra. Stalo sa tak v piatom skrutíniu 75. konkláve, ktoré sa začalo 12. marca. Ako krátko po 20-tej hodine oznámil z lodžie Baziky sv. Petra kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran, 265. nástupcom sv. Petra (266. pápež) sa stal 76-ročný  argentínsky kardinál, arcibiskup Buenos Aires, ordinár pre katolíkov východného obradu žijúcich v Argentíne, jezuita Jorge Mario Bergoglio SJ. Zvolil si meno František.

Ide vôbec o prvého pápeža pochádzajúceho z Latinskej Ameriky.

Udeľ, Pane,  nášmu novozvolenému veľkňazovi všeobecnej Cirkvi, nášmu Svätému Otcovi Františkovi, rímskemu pápežovi mnohaja i blahaja ľita!

Prvé vystúpenie nového pápeža po jeho zvolení – VIDEO

Pri tejto príležitosti prinášame jeho prvé slová, ktoré povedal po tom, ako vystúpil na balkón Baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Bratia a sestry, dobrý večer!

Viete, že úlohou konkláve bolo dať Rímu biskupa. Zdá sa, že moji bratia kardináli ho išli vziať takmer na koniec sveta. Ale sme tu a ďakujem za prijatie komunite rímskej diecézy. Prvé zo všetkého sa chcem modliť za nášho emeritného biskupa Benedikta XVI. Modlime sa spoločne za neho, aby ho Pán požehnal a Panna Mária ochraňovala.

Otče náš, Zdravas, Sláva Otcu.

A teraz začíname túto púť, biskup a ľud. Púť rímskej Cirkvi, ktorá je tou, ktorá predsedá v láske všetkým cirkvám. Púť v bratskej láske, vzájomnej dôvere. Vždy sa modlime za seba, jeden za druhého. Modlime sa za celý svet, aby zavládlo medzi nami bratstvo. Želám, aby táto púť Cirkvi, ktorú dnes začíname, a na ktorej mi pomôže môj tu prítomný vikár bude plodnou pre evanjelizáciu tohto nádherného mesta. Teraz chcem udeliť požehnanie, ale predtým vás chcem požiadať o jednu láskavosť. Skôr ako biskup požehná ľud, prosím vás, aby ste prosili nášho Pána, aby požehnal mňa. Modlitba ľudu, ktorý žiada požehnanie pre svojho biskupa.

V tichosti sa modlite za mňa. (Nastala krátka chvíľa tichej modlitby).

Požehnanie

Bratia a sestry, teraz vás už opustím. Ďakujem vám za prijatie. Modlite sa za mňa a do skorého videnia. Uvidíme sa veľmi skoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. Dobrú noc a dobre si odpočiňte.

Zdroj: RV, TK KBS; Romereports.com
Preložili: Jozef Šofranko SJ / RV SK

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava