Home Zo života Cirkvi Oradea: Stretnutie východných katolíckych biskupov Európy 2024

Oradea: Stretnutie východných katolíckych biskupov Európy 2024

by Stano Gabor
0 comment

TLAČOVÁ SPRÁVA

Stretnutie východných katolíckych biskupov Európy 2024
Oradea (Rumunsko), 16. – 19. septembra
Vzťah medzi biskupom a kňazmi – bratstvo a ľudskosť. Synoda o synodalite

V rumunskom meste Oradea sa od 16. do 19. septembra 2024 konalo 25. stretnutie východných katolíckych biskupov Európy na tému: Vzťah medzi biskupom a kňazmi – bratstvo a ľudskosť. Synoda o synodalite, pod záštitou CCEE, na pozvanie J. E. Mons. Virgila Bercea, biskupa gréckokatolíckej eparchie Oradea. Na stretnutí sa zúčastnilo 60 biskupov a kňazov zastupujúcich východné katolícke cirkvi Ukrajiny, Maďarska, Slovenska, Cypru, Bieloruska, Talianska, Grécka, Francúzska, Rakúska, Španielska, Bulharska, Turecka, Severného Macedónska, Srbska, Chorvátska a Rumunska. Prítomní boli aj katolícki biskupi latinského obradu Konferencie biskupov Rumunska a Moldavskej republiky. Na stretnutí boli prítomní aj J. Em. kardinál Claudio Gugerotti, prefekt Dikastéria pre východné cirkvi, J. E. Mons. Giampiero Gloder, apoštolský nuncius v Rumunsku a Moldavsku, ako aj J. E. Mons. Gintaras Grušas, predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

Oficiálne otvorenie stretnutia sa uskutočnilo 16. septembra 2024 v popoludňajších hodinách v Sieni slávy paláca magistrátu mesta Oradea. Zúčastnili sa na ňom aj J. E. Mons. Sofronie Drincec, pravoslávny biskup mesta Oradea, ďalší predstavitelia rôznych kresťanských spoločenstiev v Oradei, J. E. Ciprian-Vasile Olinici, štátny tajomník pre náboženské záležitosti v Rumunsku, a zástupcovia civilných orgánov. Osobitný pozdrav k otvoreniu podujatia zaslal vrchný arcibiskup Rumunskej gréckokatolíckej cirkvi J. Em. kardinál Lucian Mureșan.

Stretnutie sa „konalo päť rokov po blahorečení rumunských gréckokatolíckych biskupov, ktorí zomreli pre vieru počas komunistického režimu. Sú to svätci väzníc, ktorí sú prameňom, z ktorého môžeme čerpať lásku k týmto miestam a silu kráčať napred“.

Ústredná téma inšpirovala diskusie v týchto dňoch pred konaním druhého zasadnutia 16. generálneho zhromaždenia Biskupskej synody, ktoré sa bude konať od 2. do 27. októbra 2024 vo Vatikáne; prebiehajúca vojna na Ukrajine spolu s následnou utečeneckou krízou zostávajú neustále v centre pozornosti celej Cirkvi a sú „udalosťami, ktoré predstavujú aktuálne výzvy vo vzťahu medzi biskupom a jeho kňazmi, najmä v diaspóre“.

„Svedectvo spoločenstva medzi pastiermi je mimoriadne dôležité pre cestu viery a kresťanského života našich spoločenstiev a pre živé odovzdávanie Kristovho evanjelia v týchto našich časoch, poznačených vojnami, rozdelením a protivenstvami, ako aj rastúcou ľahostajnosťou či povrchnosťou voči viere a kresťanskému posolstvu“.

V európskom kontexte poznačenom vážnymi politickými, sociálnymi, kultúrnymi a náboženskými výzvami sme všetci povolaní upevňovať jednotu a solidaritu medzi našimi cirkvami, vydávať presvedčivé svedectvo plné lásky a nádeje o evanjeliu a spáse.
„Je dôležité mať dobrých kňazov“, pretože “súčasná doba už nie je dobou prenasledovania, keď ľudia za zachovanie katolíckej viery boli ochotní položiť svoj život. Dnes čelíme situácii krehkosti, ktorá je jasne viditeľná aj pokiaľ ide o našich seminaristov“.

Dotýkajúc sa otázok, ako je citový odstup a depresia, ktoré poznačujú dnešný svet, technologický rozvoj, ktorý je výzvou pre kresťanské hodnoty, a krehkosť súčasných rodín, zostáva pevne zakotvená ústredná úloha modlitby, vzťahu k Božiemu slovu, spovede, schopnosti biskupa posúdiť rast a morálny stav, ako aj sebaovládanie.


Ohlasovanie Krista „je ústredným prvkom autentického kresťanského života. Kríza vyvoláva mylné reakcie: sekularizáciu dovnútra, ktorá môže spôsobiť vyprázdnenie samotnej Cirkvi; jalovú nostalgiu za idealizovanou minulosťou, ktorú nemožno prinavrátiť“. Bratstvo medzi biskupmi a kňazmi „je účasťou na ľudstve vykúpenom Kristom“, čo „si vyžaduje radikálnu obetu a znamená stratu seba samého pre večný život“. Bratstvo medzi biskupmi a kňazmi je zároveň službou celému ľudstvu. Kňazi a biskupi majú pomáhať veriacim žiť v spoločenstve a službe, uvažovať o jednote a trojičnej láske, pretože spoločenstvo je pulzujúcim srdcom cirkevného života.

Kňazské bratstvo sa musí žiť autenticky a ľudsky: biskupi a kňazi majú pestovať svoju ľudskosť, vyjadrovaním vzájomnej podpory, dôvery, súcitu a odpustenia. Práve prostredníctvom tejto ľudskosti sa buduje autentické bratstvo. Ako biskupi sme povolaní žiť túto jednotu inšpirovanú liturgiou, pretože jej ovocím je život synovstva, ktorý nás vedie k objavovaniu nášho otcovstva, ktoré pochádza od nášho nebeského Otca. Prežívame toto otcovstvo s kňazmi a spolupracovníkmi v duchu ľudského bratstva a solidarity.

Počas tohto stretnutia sme prežívali posvätné chvíle pri účasti na božskej liturgii, ktorá je naším životom a zdrojom našej jednoty a lásky k svetu. Liturgia je prameňom, z ktorého sa obnovuje náš pokoj, a práve vďaka nej získavame silu šíriť tento pokoj medzi národmi našich krajín.

Stretnutie bolo tiež príležitosťou spoznať mesto Oradea, ktoré sa vyznačuje krásnym medzináboženským dialógom.

V týchto časoch, keď Európa zblízka zažíva zranenia spôsobené vojnou na Ukrajine a v iných častiach sveta, spoločenstvo (communio) a solidarita zostávajú ústrednými bodmi, ktoré usmerňujú cestu viery rôznych východných katolíckych cirkví Európy. Pozdvihujeme náš hlas za pravdu a spravodlivosť a zaväzujeme sa šíriť svetlo a nádej prebývajúce v našich srdciach.

Nasledujúce stretnutie sa uskutoční v septembri 2025 vo Viedni v Rakúsku.

Oradea, 19. septembra 2024

Zdroj: EPISCOPIA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA, GRECO-CATOLICĂ, DE ORADEA / www.egco.ro

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava