17. a 18. augusta sa ukrajinské hlavné mesto Kyjev stalo dejiskom osláv 1025. výročia pokrstenia Kyjevskej Rusi. Pri tejto príležitosti sa konala púť Púť Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi do novovybudovaného Patriarchálneho soboru Kristovho vzkriesenia v Kyjeve, ktorý bol pri tejto príležitosti slávnostne posvätený. Výstavba tohto chrámu nachádzajúceho sa na ľavom brehu rieky Dneper trvala viac ako desať rokov (začala v septembri 2002) a zahŕňa aj komplex rezidencie vrchného arcibiskupa Svjatoslava (Ševčuka) a pastoračného centra.
Nová katedrála sa začala stavať na základe rozhodnutia Synody UGKC o prenesení sídla tejto cirkvi z Ľvova do Kyjeva, ktoré prijali ukrajinskí biskupi v r. 2002 pod vedením vtedajšieho vrchného arcibiskupa Ľubomíra (Huzara).
Na tejto historickej udalosti sa zúčastnilo viac ako dvadsať tisíc veriacich a takmer sedemsto kňazov.
Pápeža Františka na oslavách zastupoval osobitný vyslanec, litovský kardinál Audrys Juozas Bačkis, emeritní arcibiskup Vilniusu. V liste, ktorým ho Svätý Otec poveril touto službou sa uvádza, že od čias, keď boli národy Kyjevskej Rusi pokrstené zásluhou kniežaťa sv. Vladimíra v rieke Dneper, prinieslo kresťanstvo na tomto území veľké ovocie evanjelia. Pápež tiež v liste vyjadril želanie, aby katolíci východného i západného obradu na Ukrajine hlásali evanjelium jedným hlasom a dosvedčovali svoju vieru v každodennom živote.
Celý týždeň, už od nedele 11. augusta sa v Kyjeve konalo zasadanie Synody ukrajinských biskupov, ktorej hlavnou témou bola Ukrajinská gréckokatolícka cirkev a nová evanjelizácia.
Oslavy obsahovali bohatý duchovný a kultúrny program pre pútnikov z celej Ukrajiny. Konali sa mnohé liturgické slávenia (utierne, večierne, celonočná vigília, akatist k sv. mučeníkom, Moleben k sv. Vladimírovi), či prenesenie relikvií. V Krypte Sobotu Vzkriesenia boli otvorené výstavy „Patriacha Josif (Slipyj)“ a tiež „Pápež Ján Pavol II. a Ukrajina“.
Oslavy vyvrcholili slávnostnou archijerejskou liurgiou v nedeľu doobeda, pri ktorej sa konalo obnovenie krstných sľubov a posvätenie vody na rieke Dneper. Poobede prebiehal duchovno-umelecký program pri patriarchálnej katedrále a večer Galakoncert v Ukrajinskom národnom dome umenia.
Na oslavách v Kyjeve sa zúčastnili aj gréckokatolíci pútnici zo Slovenska z farnosti Poprad.
Zakončenie tejto celoukrajinskej púte, na ktorej sa zúčastnili tisícky pútnikov nielen z Ukrajiny ale aj z diaspory (USA, Argentíny, Brazílie, či Poľska), je naplánované na pondelok 19. augusta na sviatok Pánovho Premenenia (podľa Juliánskeho kalendára).
Kyjevské kniežatstvo prijalo kresťanstvo v roku 988. Pamiatka na túto udalosť sa v UGKC slávi tradične 14. augusta, v prvý deň Uspenského pôstu podľa juliánskeho kalendára.
Tohtoročná spomienka sa týka tiež Ruska a Bieloruska. Oslavy v Moskve prebiehali koncom júla, po oslavách v Kyjeve sa budú konať oslavy v bieloruskom Minsku.
Podľa www.news.ugcc.org.ua a RV CZ, grkatpoprad.sk spracoval Stano Gabor