Home Zo života Cirkvi Pápež František pricestuje do Iraku

Pápež František pricestuje do Iraku

by Stano Gabor
0 comment

Na pozvanie irackej vlády a miestnej katolíckej cirkvi pricestuje pápež František do Iraku. V krajine Eufratu a Tigrisu sa zdrží od 5. do 8. marca.

Svätý Otec chce priniesť trpiacim irackým kresťanom útechu a vyjadriť uznanie a všetkým Iračanom adresovať posolstvo pokoja.

Od zvrhnutia diktátora Saddáma Husajna koaličnými jednotkami pod vedením USA v roku 2003 je Irak v permanentnej politickej, vojenskej, hospodárskej a sociálnej kríze. Podľa údajov OSN takmer tretina obyvateľov v roku 2019 žila pod hranicou chudoby.

Najmenej 98 percent obyvateľ Iraku tvoria moslimovia. Asi dve tretiny z nich sú šiiti a jedna tretina sunniti. Popri kresťanoch rôznych obradov tu žijú jezídi, šabakovia, mandejci, kakajovia a zoroastriáni.

Pred rokom 2003 mal v krajine Eufratu a Tigrisu žiť ešte milión kresťanov. Po roku 2003 začal ich počet dramaticky klesať pre krvavý konflikt medzi sunnitmi a šiitmi, pre rastúci islamistický fundamentalizmus a všeobecne zlú situáciu v Iraku.

Odhady, koľko kresťanov zostalo ešte v Iraku, sa pohybujú medzi 200- až 300-tisíc. Kresťania sú dnes sústrední v hlavnom meste Bagdade a na severe krajiny.

Najdôležitejšou kresťanskou komunitou v krajine Eufratu a Tigrisu je Chaldejská katolícka cirkev, ku ktorej sa hlásia až dve tretiny irackých kresťanov.

Medzi autochtónne cirkvi patrí Asýrska cirkev Východu, Sýrsko-pravoslávna a Sýrsko-katolícka cirkev, Arménska apoštolská a Arménska katolícka cirkev.

V krajine Irak nájdeme aj dva a pol tisíc veriacich Rímskokatolíckej cirkvi.

Pápež František by mal 6. marca sláviť eucharistickú bohoslužbu v chaldejskej Katedrále sv. Jozefa v Bagdade. Chaldejská katolícka cirkev vzišla z Asýrskej cirkvi Východu v 16. storočí. Odhaduje sa, že v Iraku dnes žije ešte 100- až 250-tisíc chaldejských veriacich a 400-tisíc až milión na celom svete.

Chaldejský patriarcha sídli v Bagdade. Dnes ním je Louis Rafael I. Sako, ktorého pápež František v roku 2018 prijal do kardinálskeho kolégia na znak solidarity s trpiacimi irackými kresťanmi.

72-ročný Sako neúnavne varuje pred zánikom kresťanstva v regióne, v ktorom sa kresťanstvo zrodilo. Cesta pápeža Františka do Iraku má upriamiť pozornosť sveta na dramatickú situáciu kresťanov na Blízkom východe.

Chaldejský patriarcha otvorene kritizuje západné mocnosti: namiesto demokratických reforiem na Blízkom východe sleduje Západ len svoje vlastné ekonomické záujmy. A okrem toho veľkoryso otvorené dvere západných krajín prispievajú k masívnej emigrácii kresťanov z Iraku.

Podľa slov chaldejského patriarchu budúcnosť kresťanov v Iraku závisí od toho, či sa podarí presadiť v krajine Eufratu a Tigrisu demokratické a sekulárne zriadenie, ktoré nie je viazané žiadnou náboženskou ideológiou a súčasne zaručuje svojím občanom slobodu vyznania.

Od jesene 2019 protestujú najmä mladí ľudia proti starému skorumpovanému politickému systému presne za takýto sekulárny štát.

Zdroj: Rádio Lumen / Ján Krupa
Snímka: Logo pápežovej návštevy v iraku

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava