Vatikán (30. novembra) Na sviatok sv. apoštola Andreja, patróna Ekumenického patriarchátu v Konštantínopole adresoval Svätý Otec pozdravné posolstvo ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi I. Vyjadril v ňom eminentný záujem o upevňovanie bratských vzťahov medzi Rímom a
Konštantínopolom a pripomenul blížiace sa 50. výročie vzájomného zblíženia, ktoré sa udialo pri historickom stretnutí pápeža Pavla VI. s patriarchom Atenagorom. Pápež František v posolstve ďalej píše:
„Boh, prameň všetkého pokoja a lásky, nás v týchto rokoch učil považovať sa navzájom za členov tej istej rodiny. Veď máme jedného Pána a jedného Spasiteľa. Patríme mu skrze dar radostnej zvesti o spáse, odovzdanej apoštolmi, skrze jeden krst v mene Najsvätejšej Trojice a skrze posvätný úrad. Zjednotení v Kristovi preto už zažívame radosť opravdivých bratov v Kristovi, napriek tomu, že sme si plne vedomí, že sme nedosiahli cieľ plného spoločenstva. Už vopred, v očakávaní dňa, keď sa konečne spoločne zúčastníme na eucharistickej hostine, majú kresťania povinnosť pripraviť sa na prijatie tohto Božieho daru skrze modlitbu, vnútorné obrátenie, obnovu života a bratského dialógu.
Naša radosť zo slávenia sviatku apoštola Andreja nesmie odvrátiť náš pohľad od neutešenej situácie mnohých ľudí, ktorí trpia v dôsledku násilia a vojny, hladu, chudoby a prírodných katastrof. Som si vedomý vašej hlbokej obavy o situáciu kresťanov na Blízkom východe a o ich právo zostať vo svojej vlasti. Dialóg, odpustenie a zmierenie sú jediným možným prostriedkom na dosiahnutie riešenia konfliktu. Buďme vytrvalí vo svojich modlitbách ku všemohúcemu a milosrdnému Bohu za mier v tomto regióne a aj naďalej sa usilujme o zmierenie a náležité uznanie ľudských práv!
Svätosť, spomienka na mučeníctvo svätého Andreja nám tiež pripomína mnohých kresťanov všetkých cirkví a cirkevných spoločenstiev, ktorí v mnohých častiach sveta zakusujú diskrimináciu a neraz platia svojou krvou za vyznanie svojej viery. V súčasnej dobe slávime 1700. výročie Konštantínovho ediktu, ktorý urobil koniec náboženskému prenasledovaniu v Rímskej ríši, ako na Východe, tak aj na Západe a otvoril nové cesty pre šírenie evanjelia. Dnes rovnako ako vtedy kresťania Východu i Západu musia vydávať spoločné svedectvo, a to takým spôsobom, že posilnení Duchom vzkrieseného Krista budú šíriť posolstvo spásy v celom svete. Je tu tiež naliehavá potreba účinnej spolupráce a záväzku medzi kresťanmi po celom svete k ochrane práva verejne vyjadrovať svoju vieru a práva na spravodlivé zaobchádzanie, keď zveľaďujú prínos, ktorý kresťanstvo naďalej ponúka spoločnosti a súčasnej kultúre.“
Osláv v sídle patriarchátu v tureckom Fanare sa v dňoch 28. novembra až 1. decembra zúčastňuje delegácia Svätej stolice, ktorú vedie kardinál Kurt Koch. Delegácia navštívila aj sídlo Teologickej školy ekumenického patriarchátu v Halchi, ktorá bola na príkaz tureckých úradov v roku 1971 zatvorená a v súčasnosti sa očakáva vydanie povolenia na znovuobnovenie jej činnosti. –jb, jk–
Prevzaté: RV sk/