Home Zo života Cirkvi Posolstvo Urbi et Orbi Benedikta XVI. – Vianoce 2010

Posolstvo Urbi et Orbi Benedikta XVI. – Vianoce 2010

by admin
0 comment
„Verbum caro factum est“ – „Slovo sa telom stalo“ (Jn 1,14)

Drahí bratia a sestry, ktorí ma počúvate v Ríme a po celom svete, s radosťou vám oznamujem posolstvo Vianoc: Boh sa stal človekom, prišiel prebývať medzi nami. Boh nie je vzdialený: je blízko, ba on je „Emanuel“, Boh s nami. Nie je niekým neznámym: má tvár, tvár Ježiša.

Je to posolstvo vždy nové, vždy prekvapujúce, pretože presahuje každú našu i najodvážnejšiu túžbu. Predovšetkým preto, že to nie je iba oznam: je to udalosť, to, čo sa vskutku stalo, čo dôveryhodní svedkovia videli, čo počuli a čoho sa dotýkali v Osobe Ježiša z Nazaretu! Tým, že boli s ním, pozorovali jeho skutky a počúvali jeho slová, rozpoznali v Ježišovi Mesiáša; a keď ho videli vzkrieseného, po tom, ako bol ukrižovaný, mali istotu, že On, pravý človek, je súčasne pravý Boh, jednorodený Syn, ktorý prišiel od Otca, plný milosti a pravdy (porov. Jn 1,14).

„Slovo sa telom stalo.“ Tvárou v tvár tomuto zjaveniu sa opäť vynára v nás otázka: ako je to možné? Slovo a telo sú skutočnosti navzájom protikladné; ako sa môže večné a všemohúce Slovo stať krehkým a smrteľným človekom? Na to je iba jediná odpoveď: láska. Kto miluje, chce sa zdieľať s milovaným; chce byť s ním zjednotený, a Sväté písmo nám predstavuje práve veľké dejiny Božej lásky k svojmu ľudu, lásky, ktorá dosiahla vrchol v Ježišovi Kristovi.

V skutočnosti Boh sa nemení: On je verný Sebe samému. Ten, ktorý stvoril svet, je ten istý, ktorý povolal Abraháma a zjavil svoje Meno Mojžišovi: Ja som, ktorý som… Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba… Boh milosrdný a láskavý, veľmi milostivý a verný (porov. Ex 3,14-15; 34,6). Boh sa nemení, On je Láska od vždy a navždy. Je v Sebe samom Spoločenstvom, Jednotou v Trojici, a každé jeho dielo a slovo smeruje k spoločenstvu. Vtelenie je vrcholom stvorenia. Keď sa v lone Márie, z vôle Otca a pôsobením Ducha Svätého, formoval Ježiš, Boží Syn, ktorý sa stal človekom, stvorenie dosiahlo svoj vrchol. Princíp, ktorý usporaduje vesmír, Logos, začalo jestvovať vo svete, v čase a v priestore.

„Slovo sa telom stalo.“ Svetlo tejto pravdy sa zjavuje tomu, kto ju prijíma s vierou, pretože je tajomstvom lásky. Iba tí, ktorí sa otvárajú pre lásku, sú zahalení svetlom Vianoc. Stalo sa tak v betlehemskej noci, a deje sa tak i dnes. Vtelenie Božieho Syna je udalosťou, ktorá sa stala v dejinách, no zároveň ich presahuje. V noci sveta sa zažíha nové svetlo, ktoré sa dáva vidieť jednoduchým očiam viery, tichému a pokornému srdcu toho, kto očakáva Spasiteľa. Ak by pravda bola iba matematická formula, v istom zmysle by sa nanucovala sama. Ak je však Pravdou Láska, vyžaduje vieru, „áno“ nášho srdca.

A čo vlastne hľadá naše srdce, ak nie Pravdu, ktorá je Láskou? Hľadá ju dieťa so svojimi otázkami, ktoré sú tak odzbrojujúce i podnecujúce; hľadá ju mladý človek, ktorý potrebuje nájsť hlboký zmysel vlastného života; hľadajú ju muž i žena v zrelom veku na usmernenie a podporu úsilia v rodine i v práci; hľadá ju osoba v starobe, aby zavŕšila pozemskú existenciu.

„Slovo sa telom stalo.“ Posolstvo Vianoc je svetlom i pre národy, pre spoločnú cestu ľudstva. „Emanuel“, Boh s nami“, prišiel ako Kráľ spravodlivosti a pokoja. Jeho Kráľovstvo – ako vieme – nie je z tohto sveta, a predsa je dôležitejšie ako všetky kráľovstvá tohto sveta. Je ako kvas ľudstva: ak chýba, dochádza sila, ktorá pohýna vpred skutočný rozvoj: impulz k spolupráci na spoločnom dobre, k nezištnej službe blížnemu, k pokojnému zápasu za spravodlivosť. Veriť v Boha, ktorý chcel zdieľať naše dejiny, je neustálym povzbudením angažovať sa v nich, aj uprostred ich protirečení. Je motívom nádeje pre všetkých tých, ktorých dôstojnosť je urážaná a potláčaná, pretože Ten, ktorý sa narodil v Betleheme, prišiel oslobodiť človeka od koreňa každého otroctva.

Svetlo Vianoc nech žiari znova v tej Krajine, kde sa narodil Ježiš, a nech inšpiruje Izraelčanov i Palestínčanov v hľadaní spravodlivého a pokojného spolunažívania. Utešujúce posolstvo príchodu Emanuela nech zmierňuje bolesť a prináša útechu v skúškach drahým kresťanským komunitám v Iraku a na celom Strednom Východe, nech im dáva povzbudenie a nádej na budúcnosť a nech pobáda zodpovedných národov k činnej solidarite voči nim. Nech sa to deje aj v prospech tých, ktorí na Haiti ešte trpia dôsledkami zničujúceho zemetrasenia a nedávnej epidémie cholery. Nech tiež nezostávajú zabudnutí tí, ktorí boli v Kolumbii a Venezuele, ale aj v Guatemale a v Kostarike nedávno zasiahnutí prírodnými katastrofami.

Narodenie Spasiteľa nech otvára perspektívy trváceho pokoja a pravého rozvoja národom Somálska, Darfúru a Pobrežia Slonoviny; nech podnecuje politickú a sociálnu stabilitu na Madagaskare; nech prináša istotu a úctu k ľudským právam v Afganistane a v Pakistane; nech povzbudzuje dialóg medzi Nikaraguou a Kostarikou; nech podporuje zmierenie na kórejskom polostrove.

Slávenie narodenia Vykupiteľa nech posilní ducha viery, trpezlivosti a odvahy vo veriacich Cirkvi v kontinentálnej Číne, aby neochabovali na duchu pre obmedzenia svojej náboženskej slobody a slobody svedomia, a aby, vytrvajúc vo vernosti Kristovi a jeho Cirkvi, udržiavali živý plameň nádeje. Láska „Boha s nami“ nech dá vytrvalosť všetkým kresťanským komunitám, ktoré trpia diskrimináciou a prenasledovaním, a nech inšpiruje politických a náboženských vodcov, aby sa angažovali za plné rešpektovanie náboženskej slobody všetkých.

Drahí bratia a sestry, „Slovo sa telom stalo“, prišlo prebývať medzi nami, je Emanuelom, Bohom, ktorý sa nám stal blízkym. Kontemplujme spoločne toto veľké tajomstvo lásky, nechajme osvietiť srdce svetlom, ktoré žiari v Betlehemskej jaskyni! Požehnané Vianoce všetkým!

Preklad: Marek Vaňuš

Zdroj: TK KBS

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava