Rím 25. februára (RV) – „Svätí Cyril a Metod medzi slovanskými národmi: 1150 rokov od začiatku misie“ – je názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa oddnes do utorka koná na Pápežskom východnom inštitúte a Pápežskej Gregorovej univerzite pod záštitou slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, a arcibiskupa Cyrila Vasiľa, sekretára Kongregácie pre východné Cirkvi, ktorí sú zároveň jeho hlavnými organizátormi.
1. deň konferencie
Prvý deň vedeckej konferencie sa dnes začal archijerejskou liturgiou v Bazilike Santa Maria Maggiore, ktorej predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. V závere liturgie sa prítomným prihovoril arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. V krátkosti vyzdvihol symbolicko-historický význam tohto miesta, na ktorom na začiatku misie solúnskych bratov odznela prvýkrát liturgia v staroslovienčine.
Účastníci kongresu sa následne premiestnili na Pápežský orientálny inštitút, kde sa príhovorom rektora P. Jamesa McCanna SJ začala vedecká konferencia, ktorej predsedal kardinál Jozef Tomko. Po privítaní biskupov a veľvyslancov vyzdvihol ovocie misie solúnskych bratov, ktoré je ešte stále prítomné predovšetkým v stredovýchodnej Európe, ale vďaka emigrácii aj v celej Amerike i Austrálii. Poukázal tiež na význam tohto akademického podujatia, ktoré je doplnením národnej púte do Ríma.
Po ňom nasledoval príspevok Mons. Viliama Judáka, nitrianskeho biskupa, ktorý sa venoval historickému a politickému aspektu misie sv. Cyrila a Metoda. Po nitrianskom biskupovi vystúpil so svojím príspevkom arcibiskup Cyril Vasiľ, v ktorom sa venoval ekleziologickému kontextu misie sv. Cyrila a Metoda medzi Byzanciou a Rímom.
Hlavným bodom dopoludňajšieho programu bolo vystúpenie kardinála Gianfranca Ravasiho, predsedu Pápežskej rady pre kultúru, ktorý vo svojom veľmi živom a pútavom príhovore poukázal na vzťah prekladov Svätého písma a rozvoja národných kultúr. Do širokého kontextu tohto fenoménu zasadil prínos sv. Cyrila a Metoda. V tejto súvislosti objasnil termín inkulturácia, ktorá sa deje prostredníctvom písaného slova.
Dopoludňajší blok prednášok ukončil prof. Christian Hannick, odborník na slovanskú filológiu na univerzite vo Würzburgu, ktorý sa venoval téme: Liturgia v národných jazykoch. Teologické a pastoračné otázky vo svetle diela sv. Cyrila a Metoda. Popoludní odzneli prednášky P. Richarda Čemusa SJ, profesora na Pápežskom orientálnom inštitúte, doktora Andreja Škovieru zo Slovenskej akadémie vied a doktora Šimona Marinčáka z Trnavskej univerzity.
PROGRAM kongresu je možné nájsť ::TU::
Zdroj: TK KBS