Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, jeho pomocný biskup Milan Lach SJ, kňazi a ostatní zamestnanci Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove v pondelok 29. septembra putovali na gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Máriapócs v Maďarsku. Počas dňa navštívili tri piliere života gréckokatolíkov v Maďarsku – historické, duchovné a administratívne centrum. Ich cesta viedla najprv do historického centra Gréckokatolíckej cirkvi v Maďarsku – do Hajdúdorogu, kde sa pomodlili v miestnom katedrálnom chráme. Privítal ich vladyka Fülüp Kocsis, hajdúdorožský eparchiálny biskup zo sídlom v Nyíregyháze, ktorý im spolu s miestnym duchovným otcom porozprával o katedrále a živote gréckokatolíkov v ich eparchii a tiež im predstavil gréckokatolícku základnú školu a gymnázium.
Ďalšou zastávkou bolo duchovné centrum gréckokatolíkov v Maďarsku – s presahom aj do Gréckokatolíckej cirkvi v okolitých krajinách – Máriapócs. V známej bazilike slávili svätú liturgiu, ktorej hlavným slúžiacim bol vladyka Ján a v homílii sa prihovoril vladyka Milan. Pútnici si uctili milostivú ikonu Božej Matky. Pôvodná jednoduchá ikona, ktorá je z roku 1675, sa nachádza vo Viedni a slzila v roku 1696. V Máriapócsi pútnici uctievajú kópiu, ktorá tiež slzila, a to dvakrát – v roku 1715 a v roku 1905.
Po spoločnom obede v pútnickom dome nasledovala zastávka v Nyíregyháze. V tomto meste je administratívne centrum maďarských gréckokatolíkov, pretože je tu biskupský úrad, ale aj srdce eparchie – kňazský seminár i gréckokatolícka teologická fakulta, ktorá patrí pod Pápežský východný inštitút v Ríme. Pútnici z Prešova si prezreli kaplnku na biskupskom úrade, teologickú fakultu a pomodlili sa v miestnej konkatedrále.
Cestou domov sa ešte zastavili v gréckokatolíckej farnosti Tolcsva v známej tokajskej oblasti, kde ich čakala večera. Ešte predtým im v chráme miestny gréckokatolícky kňaz porozprával o živote ich farnosti.
V autobuse nechýbala spoločná modlitba, spev a vzájomné rozhovory. Púť bola milým spestrením v každodennom pracovnom rytme a prispela k poznávaniu života gréckokatolíkov v susednej krajine.
ISPB / Ľubomír Petrík