Každoročne sa v súvislosti so slávením liturgickej spomienky sv. Andreja-Svorada a Beňadika (v západnom cirkevnom kalendári 17. júla, vo východnom cirkevnom kalendári 18. júla) koná púť na Skalku pri Trenčíne, kde títo dvaja svätí pustovníci žili na začiatku 11. storočia. Oficiálne bol ich kult (svätorečenie) potvrdený pápežom Gregorom VII. v roku 1083 a synoda v Sabolči roku 1092 nariadila ich úctu spolu s úctou ďalších uhorských svätcov.
Do bohatého programu výročnej púte sa už viac rokov zapája aj gréckokatolícka farnosť v Trenčíne.
V sobotu 21. júla 2012 o 21:00 hod. slávil o. Milan Lach SJ, gréckokatolícky jezuita z Bratislavy cirkevnoslovanskú sv. liturgiu v jaskyni na Starej Skalke, s ním spoluslávil o. Igor Cingeľ, gréckokatolícky farár v Trenčíne. Liturgie sa v hojnom počte zúčastnili veriaci oboch obradov. O. Milan Lach SJ v homílii vychádzal z prečítaného evanjelia o rozmnožení chlebov a nasýtení päťtisícového zástupu. „Toto miesto je pusté a čas už pokročil“ (Mt 14, 15) a predsa sme na toto miesto prišli s očakávaním, že niečo tu môžeme získať pre náš život. Pripomenul aj pôsobenie jezuitov na Skalke, ktorí na tomto mieste žili po odchode benediktínov a prechodnom úpadkovom období, kedy Skalka bola opustená. Jezuitom daroval Skalku nitriansky biskup v roku 1644 a pôsobili tu až do zrušenia rehole jezuitov v roku 1773. Opäť sa za ich pôsobenia zo Skalky stalo duchovné centrum stredného Považia.
V nedeľu ráno 22. júla 2012 o 8:00 hod. slávil pri hlavnom poľnom oltári na Novej Skalke slovenskú sv. liturgiu protosynkel bratislavskej eparchie o. Vladimír Skyba. V homílii nás povzbudil dať aj to málo čo máme do rúk Boha, ktorý má moc to rozmnožiť. Učeníci vložili do rúk Ježiša Krista len päť chlebov a dve ryby (porov. Mt 14, 18) a on z nich dokázal nasýtiť nespočetný zástup ľudí. Ilustroval to na príklade spevu v chráme. Každý „prispieva“ svojim podielom, svojím hlasom. Niekto vie spievať krásne, niekto nemá sluch, ale výsledok je krásna harmónia hlasu nevesty Cirkvi na oslavu Boha. Ponúknuť svoj život Bohu, neznamená, že nebudeme mať trápenia a kríže, ale znamená, že ich budeme mať silu objať a niesť. Bohu nič nie je nemožné, ale ak to nezakúsime na svojom živote, nebudeme tomu veriť stopercentne.
Sväté liturgie svojím spevom sprevádzali kantori z trenčianskej gréckokatolíckej farnosti.
Púť vyvrcholila slávnostnou svätou omšou o 10:30 hod., ktorej predsedal Mons. ThLic. Jozef Kráľ, apoštolský protonotár, kanonik Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme, titulárny opát skalský.
-ic-