Rodina ako
Stretnutie východných katolíckych hierarchov 2015
Praha – Břevnov, Česká republika 4.- 7. júna 2015
„Áno“ rodine, situácia na Ukrajine a vzťah cirkví a občianskej spoločnosti v strednej a východnej Európe. To boli hlavné okruhy stretnutia východných katolíckych biskupov kontinentu, ktoré sa konalo v dňoch 4. – 7. júna 2015 v Prahe. Podujatie, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 40 východných katolíckych biskupov, bolo súčasťou príprav na nadchádzajúcu biskupskú synodu o rodine.
Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa konalo tohto roku v Prahe v Českej republike na pozvanie J.E. Mons. Ladislav Hučka, apoštolského exarchu pre katolíkov byzantského obradu v Českej republike.
V Prahe sa zišlo viac ako 40 východných katolíckych biskupov z Európy, aby navzájom prehĺbili priateľské vzťahy a jednotu medzi sebou, a to prostredníctvom výmeny informácii o živote jednotlivých národných cirkví, o citlivej otázke vzťahov medzi cirkvou a občianskou spoločnosťou, ako aj o vzťahoch s ostatnými kresťanskými cirkvami. Podujatie bolo tiež príležitosťou pripraviť sa na zasadanie biskupskej synody, ktoré sa bude konať v októbri tohto roku a bude venované rodine. Práve rodina, jej sviatostný rozmer a výzvy, ktorým čelí v súčasnej rýchlo sa meniacej spoločnosti, boli predmetom úvah a skúmaní účastníkov stretnutia. Z diskusií vyplynulo nasledovné:
Celá Katolícka cirkev a predovšetkým jej tradícia zastúpená východnými katolíckymi cirkvami kontinentu, hovorí svoje „áno“ rodine, základnej bunke ľudskej spoločnosti, kde každý človek dozrieva stávajúc sa stále viac sebou samým. Rodina nie je len miestom kultúrneho a intelektuálneho rastu, či len rastu emocionálneho a spoločenského, ale predovšetkým miestom, kde sa uskutočňuje Boží plán s človekom. Rodina – domáca cirkev, ako ju nazval sv. Ján Zlatoústy a čo znovu zdôraznil Druhý vatikánsky koncil – je základnou školou ľudstva. Je miestom, kde sa nielen odovzdáva viera, ale kde sa človek učí základné princípy spoločného spolužitia. V rodine je každý povolaný k sebadarovaniu a prijímaniu druhého, a tým k vzrastaniu vo vzájomnej láske. Manželia a manželky, rodičia a deti, bratia a sestry sú povolaní k vzájomnej láske. Každý má v rodine jedinečnú a dôležitú úlohu.
Východná katolícka cirkev hovorí svoje „áno“ rodine, pretože počas temných momentov dejín v mnohých krajinách strednej a východnej Európy, to boli práve rodiny, ktoré podporovali slobodu človeka, národnú identitu a bohaté kultúrne a duchovné dedičstvo. Boli to kresťanské rodiny, ktoré udržiavali živú vieru v Boha a nádej na lepšiu budúcnosť.
Z tohto dôvodu a v rámci príprav na biskupskú synodu účastníci potvrdili prioritu rodiny v riadnej pastorácii svojich cirkví a zaviazali sa podporovať čoraz dôkladnejšiu prípravu k sviatosti manželstva, aby manžel a manželka mohli v sile milosti vytvárať opravdivé spoločenstvo života, prijímať deti a vychovávať ich. Biskupi sa tiež zaviazali k tomu, že budú duchovne sprevádzať a viesť rodiny; podporovať spoločenstvá rodín – farnosti, ktoré s pomocou svojich kňazov chcú prežívať krásu života v spoločenstve osôb, podľa Božieho obrazu a svedčiť o tom.
„Áno“ rodine vedie biskupov k tomu, aby boli nablízku všetkých rodinám, zvlášť tým, ktoré prežívajú krízu alebo ťažkosti, ako aj chudobným rodinám, rodinám v núdzi, a tým, ktorí sa cítia byť vylúčení zo spoločnosti. Každý človek potrebuje byť milovaný a potrebuje zakúsiť pomoc. Rodina je privilegovaným miestom, kde sa to uskutočňuje. Cirkev je a vždy bude týmto rodinám nablízku, pripravená podať priateľskú ruku, ukázať blízku a spolucítiaciu tvár, priniesť útechu a Božie milosrdenstvo.
V časoch veľkej zraniteľnosti a nesmiernej morálnej, ekonomickej i spoločenskej krízy dúfame, že si budú vlády pri prijímaní zákonov o rodine, práci a migrácii stále viac uvedomovať dôležitú úlohu, ktorú rodiny zastávajú v oblasti sociálnej súdržnosti a výchovy.
Situácia na Ukrajine
Tvárou v tvár pretrvávajúcej situácii vonkajšej agresie na východe krajiny vyjadrili biskupi solidaritu s ukrajinským národom, predovšetkým s gréckokatolíkmi, a povzbudili ich k tomu, aby naďalej kráčali po ceste dialógu a jednoty kresťanských cirkví v krajine, ktorá je podkopávaná konkrétnym postojom dezinformácie, zvlášť na medzinárodnej úrovni. V tejto dramatickej chvíli dejín Ukrajiny sa všetky cirkvi zaviazali podporovať náročnú cestu znovuobnovenia spoločenskej súdržnosti, ktorá sa odohráva v prvom rade na ceste obrátenia, čo je jediná zbraň voči tým, ktorí si myslia, že korupcia je regulujúcim princípom spoločnosti. Zoči-voči najväčšej humanitárnej katastrofe od pádu totalitného režimu, poďakoval vyšší kyjevsko-haličský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk spolubratom biskupom a sesterským cirkvám za modlitbu a duchovnú blízkosť. Zároveň pripomenul veľkodušnosť jednotlivých národných charít a vyzval medzinárodné spoločenstvo k novej solidarite: Hlad a núdza „nemajú dovolenku“!
Katolícka cirkev v juhovýchodnej Európe
Osobitné znepokojenie vyvoláva „diskrečný“ postoj – hraničiaci s diskrimináciou – keď sa zdá, že mnoho miestnych samospráv chce útočiť na Katolícku cirkev pod administratívnymi, ekonomickými a finančnými zámienkami. Účastníci stretnutia uznávajú, že je nutné, aby sa národné a miestne cirkvi zasadzovali za čoraz väčšiu transparentnosť pri nakladaní so svojimi financiami a prispôsobovali sa platným modelom riadenia v jednotlivých krajinách. Avšak zoči-voči rôznym pokusom zdiskreditovať cirkev v tejto oblasti a po tom, čo cirkvi počas stretnutia preukázali neopodstatnenosť týchto obvinení, vyzývajú účastníci tých, ktorých úlohou je presadzovať rešpektovanie spravodlivosti, aby konali nestranne na základe práva, ktoré musí platiť rovnako pre všetkých.
Počas stretnutia prežili účastníci priateľské stretnutie s pražským arcibiskup Jeho Eminenciou kardinálom Dominikom Dukom OP, s ktorým hovorili o.i. o výzvach novej evanjelizácie v Českej republike, krajine s hlbokými kresťanskými koreňmi, dedičstvom, ktoré žiaľ často nie je uznávané.
Počas stretnutia odznela aj prezentácia o dejinách a súčasných výzvach pre Gréckokatolícku cirkev v Českej republike, ktorú predstavil miestny apoštolský exarcha J.E. Mons. Ladislav Hučko.
Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo pod hlavičkou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) sa zúčastnil aj apoštolský nuncius v Českej republike J.E. Mons. Giuseppe Leanza a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup J.E. Mons. Cyril Vasiľ SJ, , ktorý účastníkom priniesol pozdravy prefekta dikastéria J.Em. kardinála Leonarda Sandriho. Medzi účastníkmi stretnutia bol tiež podsekretár východnej kongregácie P. Lorenzo Lorusso OP, a generálny sekretár CCEE Mons. Duarte da Cunha, ktorý predniesol pozdravy predsedu CCEE, ostrihomsko-budapeštianskeho arcibiskupa J.Em. kardinála Pétera Erdő.
Budúcoročné stretnutie sa bude konať v portugalskej Fatime v októbri 2016.
Pražské stretnutie, na ktorom sa zúčastnili všetci štyri gréckokatolícki biskupi zo Slovenska, bolo zakončené v nedeľu, 7. júna slávením božskej liturgie v Katedrále sv. Klementa za účasti miestnych gréckokatolíkov.
Na záver biskupi zverili pod ochranu Bohorodičky Panny Márie výzvy, očakávania a nádeje všetkých rodín ako aj všetky synodálne práce.
Zdroj: CCEE
Preklad: Stanislav Gábor
Foto: CCEE