Predstavitelia Rímskokatolíckej, Pravoslávnej a Gréckokatolíckej cirkvi vo Zvolene pripravili 5. júla ekumenickú slávnosť v univerzitnom kostole svätého Štefana Uhorského na Zvolenskom zámku. Program začal gréckokatolíckou svätou liturgiou o 9.00 hodine a pokračoval slávnostnou akadémiou ku cti svätých Cyrila a Metoda. Tri miestne kresťanské Cirkvi si takto uctili našich vierozvestcov na začiatku Roka svätých Cyrila a Metoda.
V úvode gréckokatolíckej svätej liturgie privítal prítomných správca zvolenskej gréckokatolíckej farnosti, Ján Sabol a zaželal, aby aj táto slávnosť pomohla všetkým lepšie duchovne prežiť Rok svätých Cyrila a Metoda. Okrem hlavného celebranta a kazateľa banskobystrického gréckokatolíckeho farára Jána Krupu, koncelebrovali zvolenský rímskokatolícky dekan Mons. Vojtech Nepšinský, tajomník Environmentálnej subkomisie KBS dp. Jozef Kaniansky a šumiacky gréckokatolícky farár František Takáč. Medzi prítomnými bol aj protopresbyter zvolenskej pravoslávnej cirkevnej obce a vojenský dekan Marek Ignacik.
Byzantskú liturgiu sprevádzal folklórny súbor Šumiačan typickým šumiackym cirkevnoslovanským gréckokatolíckym spevom. V homílii o. Ján zdôraznil svätých Cyrila a Metoda ako vzory skutočnej obetavej lásky a pozval nás k nasledovaniu ich príkladu. V závere liturgie rímskokatolícky dekan Vojtech Nepšinský vyjadril radosť nad tým, že vo Zvolene kresťania dýchajú oboma stranami pľúc, západnou aj východnou. Na záver zaznelo mnoho rokov pápežovi Benediktovi XVI. i všetkým prítomným kresťanom.
Program ekumenickej slávnosti pokračoval o 11.00 hodine Akadémiou, ktorú moderoval pravoslávny dekan Marek Ignacik. Po modlitbe k Svätému Duchu v cirkevnoslovanskom jazyku pozval k oslave svätých bratov, „ktorí nám odhalili prameň poznania Boha“.
Ako prvý sa predstavil liturgickými skladbami Zbor miestnej pravoslávnej cirkevnej obce, ktorý vznikol pred rokom pri príležitosti 1. ekumenickej slávnosti vo Zvolene. Za nimi nasledoval Zvolenský spevácky zbor, ktorý je najstarším činným zborom na Slovensku (založený 1883). Ponúkol pásmo cirkevných skladieb v slovenskom, latinskom i cirkevno-slovanskom jazyku.
Uprostred pásma zborov vystúpil docent katedry cirkevných dejín, byzantológie a gréckeho jazyka Pravoslávnej bohosloveckej fakulty v Prešove, Štefan Šak. Vyzdvihol, že tak ako misia svätých Cyrila a Metoda za krátky čas pozdvihla slovanské národy na úroveň ostatných vtedajších vyspelých národov, tak aj dnes je viera v Boha potrebná pre budovanie vyspelej spoločnosti.
Folklórny súbor Šumiačan, ktorý tento rok oslávil 55 rokov, ponúkol duchovnú tvorbu podľa tradičných ľudových cirkevno-slovanských nápevov. Liturgickým spevom prítomných obohatil aj zbor pravoslávnej cirkevnej obce z Krompách. Ako posledný vystúpil Metropolitný vzdelávací chór pravoslávnej cirkvi z Prešova, ktorý sprevádzal ich špirituál o. Peter Kačmar zo Sloviniek.
Na záver pravoslávny dekan Marek Ignacik udelil všetkým požehnanie.
Zámocká kaplnka je súčasťou SNG vo Zvolene. Pravidelne sa v nej slávia bohoslužby Rímskokatolíckej, Pravoslávnej a Gréckokatolíckej cirkvi.
Ján Sabol