Konfederácia politických väzňov Slovenska a Gréckokatolícka cirkev, farnosť sv. Cyrila a Metoda Trenčín zorganizovali v sobotu 12. júla 2014 pri príležitosti sviatku blaženého hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča, gréckokatolíckeho prešovského biskupa (17.7. 1888 Ruské Pekľany – 17.7. 1960 Leopoldov) spomienkovú slávnosť na pamiatku nespravodlivo väznených komunistickým režimom vo väznici v Ilave.
Spomienka sa začala svätou liturgiou vo Farskom kostole Všetkých svätých v Ilave, ktorej hlavným slúžiteľom bol o. Daniel Atanáz Mandzák CSsR, kňaz – redemptorista a historik z Michaloviec. Na úvod všetkých privítal farár Gréckokatolíckej farnosti Trenčín o. Igor Cingeľ. V závere liturgie, bývalý prešovský biskupský vikár JCLic. Pavol Repko, priblížil proces blahorečenia P.P. Gojdiča.
Po sv. liturgii nasledovala pietna spomienka pri pamätných tabuliach všetkých nespravodlivo väznených, rímskokatolíckeho biskupa Jána Vojtaššáka a evanjelického biskupa Pavla Uhorskaia. Veniec v mene KPVS k nim položili politickí väzni Jozef Baník, Július Čaja a Margita Tinschmidtová. Na úvod odznela Modlitba väzňa v podaní Ladislava Mikuša, ktorú sa vo väzení často modlil bl. P.P. Gojdič. Bývalá väzenkyňa Margita Tinschmidtová z Veľkého Šariša predniesla svedectvo o svojom otcovi Félixovi Mathé, ktorý bol spoluväzňom bl. P.P. Gojdiča v Ilave a poslal po ňom odkaz gréckokatolíckym kňazom, aby zostalí verní. Následne sa prihovoril diakon Ľubomír Marcina z Evanjelickej cirkvi a. v., pôsobiaci v Košeci, ktorý sa zaslúžil o osadenie pamätnej tabule P. Uhorskaiovi na múre väznice a on sám bol pre vieru väznený. V mene KPVS predniesol prejav podpredseda JUDr. Jozef Baník a celého programu sa zúčastnil aj primátor Ilavy Ing. Štefan Daško.
Po panychíde za zosnulých nespravodlivo väznených, slúženej o. Igorom Cingeľom, si prítomní vypočuli históriu ilavskej väznice, pôvodne hradu a neskôr kláštora trinitárov, v podaní Mgr. Miroslava Tomana z Trenčianskeho múzea, ktorý ich previedol aj podzemím kostola a Mestským múzeom, kde sa nachádzajú zaujímavé väzenské exponáty – najmä maketa väznice.
Peter Sandtner, KPVS