Už po štvrtýkrát putovali gréckokatolíci Bratislavskej eparchie do národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, a to pri príležitosti sviatku Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky, ktorý sa vo východnom obrade slávi v sobotu po sviatku Ježiša Krista milujúceho ľudí (slávnosť Božského Srdca Ježišovho v západnom obrade).
Na archijerejskej svätej liturgii, ktorú v priamom prenose vysielal Rozhlas a televízia Slovenska – Dvojka sa zišli veriaci spolu so svojimi kňazmi z jednotlivých farností eparchie zo stredného i západného Slovenska: zo Šumiaca, Telgártu, Martina, Žiliny, Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna, Žiaru nad Hronom, Trenčína, Nového Mesta nad Váhom Nitry, Trnavy, Komárna a Bratislavy.
Nádhernú duchovnú atmosféru umocnil svojím rázovitým horehronským cirkevnoslovanským spevom folklórny súbor Šumiačan zo Šumiaca ako aj katedrálny zbor Chryzostomos pod vedením dirigenta PhDr. Martina Škovieru. Asistovali bohoslovci z kňazského seminára v Prešove, diakonizoval Mgr. Rastislav Varga z košickej eparchie.
Program púte sa začal modlitbou starobylého mariánskeho hymnu Akatist k Presvätej Bohorodičke. Na úvod liturgického slávenia, ktorému predsedal vladyka Peter, privítal protosynkel o. Vladimír Skyba všetkých pútnikov a osobitne generálneho predstaveného francúzskej misionárskej spoločnosti Pátra Georgesa Colomba PZM. Protosynkel ďalej predstavil bohoslovca Ing. Bohdana Jacoša, člena francúzskej misijnej spoločnosti Missions Etrangères de Paris (MEP) – Parížske zahraničné misie (PZM) pripravujúceho sa na misie do Ázie.
Následne udelil bratislavský eparcha kandidátovi nižšie svätenia, tzv. postriženije, čím mu bola zverená služba lektora (čteca), kantora (pivca) a svieconosiča (svišcenosca). Podstatnou časťou nižších svätení je postrihnutie vlasov na hlave, ktorým svätenec dáva najavo svoje zasvätenie sa službe Bohu: v chráme číta Božie Slovo, spieva žalmy a nosí sviecu. V Západnej cirkvi sa po Druhom vatikánskom koncile nižšie svätenia zreformovali do podoby dvoch samostatne udeľovaných ministérií (služieb): lektorát a akolytát.
Slávnostnú homíliu predniesol košický eparcha, vladyka Milan a sústredil sa v nej na Pannu Máriu, ktorá trpela pod krížom. Biskup Chautur načrtol paralelu medzi trpiacou Bohorodičkou a dnešnými matkami, ktoré tiež často trpia, lebo zlo tohto sveta sa im snaží vyrvať ich deti, a to nielen dospelé, ale už z ich materského lona.
Vladyka Peter, ktorý predsedal archijerejskej liturgii na záver poukázal na dedičstvo východnej tradície odovzdanej sv. Cyrilom a Metodom, ktorej nositeľom sú práve gréckokatolíci. Aj táto slávnosť bola potvrdením toho, že Cirkev na Slovensku dýcha oboma stranami pľúc, ako to zdôrazňoval pápež bl. Ján Pavol II.
Pri príležitosti tejto mariánskej púte bol zaslaný aj telegram Svätému Otcovi Benediktovi XVI, ktorý prečítal o. Vladimír Skyba. Slávnosť, na ktorej sa zúčastnilo okolo päťsto gréckokatolíkov, sa skončila spevmi pápežskej hymny, Mnoho rokov a myrovaním.
Fotografie nájdete tu