Home Uncategorized Ukrajina: pápežov zármutok, 2. marca modlitba a pôst za mier

Ukrajina: pápežov zármutok, 2. marca modlitba a pôst za mier

by Stano Gabor
0 comment

„Nech Kráľovná pokoja ochráni svet pred šialenstvom vojny“: to je pápežova úprimná výzva na záver generálnej audiencie, v ktorej vyzval predovšetkým veriacich, aby prvý deň pôstu venovali modlitbe za európsku krajinu: Boh je Otcom všetkých a nielen niektorých, chce, aby sme boli bratmi a nie nepriateľmi.

Adriana Masotti – Vatikán

„V srdci ma veľmi bolí zhoršujúca sa situácia na Ukrajine.“ Takto začal pápež František na konci svojej katechézy pri stredajšej generálnej audiencii (23. 2. pozn. edit.). Krátko pred svojím pozdravom taliansky hovoriacim veriacim v rozsiahlej výzve za mier neskrýval silné znepokojenie a ľútosť nad doterajším negatívnym výsledkom medzinárodných rokovaní. Napriek diplomatickému úsiliu v posledných týždňoch sa podľa neho „otvárajú čoraz znepokojujúcejšie scenáre. Podobne ako ja, aj mnohí ľudia vo svete pociťujú úzkosť a obavy. Pokoj všetkých je opäť ohrozený záujmami.“ František pokračuje:

Chcel by som vyzvať tých, ktorí majú politickú zodpovednosť, aby si vážne spytovali svedomie pred Bohom, ktorý je Bohom pokoja, a nie vojny, Otcom všetkých, nielen niektorých, ktorý chce, aby sme boli bratmi, a nie nepriateľmi. Modlím sa za všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali akéhokoľvek konania, ktoré spôsobuje ešte väčšie utrpenie obyvateľstva, destabilizuje spolužitie medzi národmi a diskredituje medzinárodné právo.

Výzva veriacim i neveriacim

František vie, že politika nestačí na zmenu sŕdc, to môže urobiť len Boh, preto sa obracia na všetkých a vyzýva veriacich i neveriacich, aby sa pripojili k spoločnej prosbe za pokoj:

Ježiš nás učil, že na diabolskú nezmyselnosť násilia sa odpovedá Božími zbraňami, modlitbou a pôstom. Vyzývam všetkých, aby sa 2. marca, na Popolcovú stredu, postili za pokoj. Osobitným spôsobom povzbudzujem veriacich, aby sa v tento deň intenzívne venovali modlitbe a pôstu. Nech Kráľovná mieru ochráni svet pred šialenstvom vojny.

Zdroj: vaticannews.va (23. februára 2022)

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava