Home Zo života Cirkvi V Bratislave zasadá Rada hierarchov

V Bratislave zasadá Rada hierarchov

by Stano Gabor
0 comment

Po prvý krát v dejinách bratislavskej eparchie sa v jej sídle zišli úradujúci gréckokatolícki biskupi, aby spoločne zasadali na 36. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie sa koná na Eparchiálnom úrade od pondelka 1. júla a potrvá do utorka 2. júla 2024. Zasadanie zvolal prešovský arcibiskup metropolita Jonáš (Maxim), ktorý je od 27. januára t.r. otcom a hlavou Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Hostiteľom zasadania je bratislavský eparchiálny biskup, vladyka Peter (Rusnák).

Na zasadaní sú prítomní štyria členovia Rady hierarchov: okrem metropolitu Jonáša aj arcibiskup Cyril (Vasiľ SJ) z Košickej eparchie, domáci vladyka Peter (Rusnák) z Bratislavskej eparchie a jeho pomocný biskup a sekretár Rady hierarchov vladyka Milan (Lach SJ). Na začiatku zasadania hierarchov navštívil aj apoštolský nuncius v Slovenskej republike arcibiskup Nicola Girasoli.

Biskupi sa na rokovaní venovali vyhodnoteniu návštevy ad limina apostolorum, ktorá sa konala v prvý júnový týždeň tohto roka. Na programe boli aj rôzne aktuálne otázky pastoračného, liturgického, katechetického a ekonomického charakteru. Prvý deň pracovného zasadania bol zakončený spoločným slávením archijerejskej liturgie v bratislavskej katedrále, ktorému predsedal metropolita Jonáš. V homílii sa veriacim prihovoril vladyka Milan a povzbudil k nasledovaniu príkladu svätých nezištníkov Kozmu a Damiána, ktorých sviatok sa dnes slávi v liturgickom kalendári, a ktorí sú aj patrónmi slovenských zdravotníkov.

Foto: Martin Mráz / Stanislav Gábor
Fotografie sú vo Fotogalérii.

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava